05 Máj, Nedeľa
 24 °C
TOP

Šialená doba

Nie, nejde o expresívum, šialenosť je úplne bežné slovenské slovo, na ktorého význam, sme, vidieť navôkol, akosi nadšene zabudli. Tak si teda pripomeňme, že šialenosť je porucha rozumových schopností, strata rozumového úsudku, pomätenosť, nepríčetnosť, bláznovstvo.

Rímsky filozof, štátnik a dramatik Seneca tvrdil, že šialenstvo je krátkodobý hnev, ktorý neovládame a nemecký spisovateľ, výtvarník a politik Johann Wolfgang von Goethe si zas myslel, že nič nás neprivádza tak blízko k šialenstvu, ako keď sa za každú cenu a napriek všetkým argumentom odlišujeme (chceme odlišovať) od ostatných a najmä od rozumnosti. Naopak, podľa Goetheho – nič neudržuje zdravý rozum tak spoľahlivo, ako keď žijeme obyčajným spôsobom s mnohými ľuďmi a pre mnohých ľudí. A pre úplnosť – americký spisovateľ Joseph Heller poukazuje na to, že šialenstvo je mimoriadne nákazlivé, najmä v prostredí, v ktorom ľudia rezignovali na myslenie.

Médiá už dávno prestali informovať o udalostiach a pustili sa – často aj s pomocou intelekt urážajúcej a do očí udierajúcej lži do politického boja, mnohé sa správajú odpornejšie a nehanebnejšie, ako Rudé právo pred rokom 1989.

Mnohí šialenci, pretože ich postihla porucha rozumových schopností – považujú výroky šarlatánov za sväté písmo, ignorujú názory a varovania vedeckých autorít, doba báb Váng je naspäť. Ak k tomu primiešame čoraz viac vzrastajúcu verbálnu agresivitu, ignoráciu faktu, opovrhovanie ľuďmi okolo seba, nachádzame sa uprostred Danteho pekla. A hoci ho Alighieri spočiatku písal ako komédiu, dokonca podľa Bocaccia s prívlastkom „božskú“, ide o opis pekla, v ktorom Lucifer požiera zradcov, strážených Ábelom a Kainom, z ktorého nás Dante neskôr sprevádza do očistca, plného pýchy, závisti, hnevu, lenivosti, lakomstva, obžerstva a smilstva. (Mimochodom to je sedem smrteľných hriechov.) Mýtus o Slovensku padol najnovšie v prieskume agentúry Focus, podľa ktorého 75 percent obyvateľov tejto krajiny nie je ochotných prispievať na chod cirkví u nás. Ak zaprieme Boha, potom už môžeme zaprieť všetko. Pravdu, fakty, vedu, brata, suseda, chorobu, čokoľvek.

Lebo sme pripustili šialenosť doby.

Odoslať komentár