21 Máj, Utorok
 23 °C
TOP

Inovátori sa stretli vo Vrábľoch

Počas jarných mesiacov sa zastavila krajina. Niektorí „podnikatelia“ nariekali a písali listy vláde. Skutoční podnikatelia a inovátori inovovali.

Vzniklo veľa zaujímavých riešení vo veľmi krátkom čase. Ukázalo sa, že krehké firmy sa pri neočakávaných krízach rozkladajú a antikrehké spoločnosti z nich vychádzajú silnejšie.

Pred pár týždňami sme si s chlapcami okolo Ľuba Šveca v Inovate Vráble povedali, že by sme mohli urobiť inovačný festival týchto firiem. Vraj si takéto akcie vyžadujú mesiace príprav a státisícové rozpočty. Nemali sme ani jedno ani druhé. Za niekoľko týždňov a niekoľko tisíc eúr vznikla výborná akcia. Perfektné diskusie na workshopoch a výborné debaty priamo s majiteľmi firiem a inovátormi pri dielach, na ktorých pracujú. Nepotrebujeme si dávať kravaty a obleky a chodiť na honosné výstavy. Najlepšie sa cítime v dielni, kde hučia stroje, vonia olej a vládne pracovný neporiadok.

Zástupcovia Európskej komisie hovorili o tom, že je veľmi veľa peňazí v rôznych balíčkoch na podporu inovácií a výskumu. Prišli nás podporiť aj blízki spolupracovníci Eduarda Hegera a Veroniky Remišovej a diskutovali sme so zástupcami Amcham a SAPIE o spolupráci. Zástupcovia z Ministerstva Hospodárstva neprišli. Ich šéf sa vyjadril, že zrušiť „jeho inovačné agentúry,“ ktoré nikdy nič neinovovali a minuli hromady peňazí, je šialenstvo. Šialenstvo je však nezmeniť nič a očakávať iné výsledky.

Diskutovali sme aj o našej výzve vláde, ktorú Úrad vlády preposlal na vybavenie Ministerstvu hospodárstva a oni ju, ako vždy, asi hodili do koša. Na Hospodárstve nič nové.

Ideme ďalej – rozbiehame projekty postavené na slovenských riešeniach eBikov, Agrokruh a automatizáciu v poľnohospodárstve, robíme na Smart riešeniach pre mestá a priemysel, na automatizácii a robotizácii v menších podnikoch, na modulárnych stavbách, Škole modularity a spájaní inovátorov v regiónoch.

Ján Košturiak – redakčne krátené

Odoslať komentár