16 Apríl, Utorok
 7 °C
TOP

Chráňte sa pred kliešťami

Dlhodobé oteplenie zvyšuje aktivitu kliešťov – vrátane kliešťa obyčajného, ktorý vyhľadáva človeka. Kliešte sú aktívne, keď denná teplota dlhší čas dosahuje 7 až 8 stupňov Celzia.

Kliešte sú malé parazity a pre človeka predstavujú nebezpečenstvo najmä v prípade, ak sú infikované, pretože vtedy prenášajú nepríjemné ochorenia. Na Slovensku sa najčastejšie vyskytujú dve z nich: lymská borelióza a kliešťová encefalitída.

V bezpečí nie sme ani v záhradách či parkoch

Kliešte sa vyskytujú v trávnatých porastoch s výškou od dvadsať centimetrov do jedného metra. Nájsť ich môžeme v záhradách, v parkoch i v lesoch. V posledných rokoch sa v dôsledku klimatických zmien dostávajú aj do vyšších zemepisných polôh, dokonca až do nadmorskej výšky nad 1000 metrov. Striehnu na koncoch listov, na steblách tráv alebo na vetvičkách prízemných kríkov. Obľubujú najmä dubovo-hrabové lesy.

Pri potulkách prírodou by sme sa mali vyhýbať miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov, ktorými sú okraje lesov, vysoké porasty tráv či krovie. Je dobré zvoliť vhodné oblečenie pokrývajúce čo najväčšie časti tela, najmä dlhé nohavice a ponožky. Vhodnejší je svetlý odev, na ktorom tohto parazita skôr zbadáte. Zabúdať by sme nemali ani na používanie repelentov. Po návrate domov z prírody si musíme dôkladne prekontrolovať celé telo. Kliešť sa najčastejšie prisaje do vlasatej časti hlavy, do slabín a podpazušia, za uši, do podkolennej jamky a na intímne miesta.

Prisatého kliešťa vyberte správne – odstraňujte ho pinzetou, ktorú pritlačte čo najbližšie ku koži. Vyťahujte ho pomaly, kývavým pohybom bez točenia. Najdôležitejšie je kliešťa nepoškodiť a nerozmliaždiť. Treba vybrať celé telo aj s hlavičkou. Ak nemáte poruke dezinfekčný prostriedok z lekárne akým je lieh, či jódová tinktúra, použite prípravok s obsahom alkoholu. Ak sa nepodarí odstrániť kliešťa celého, je vhodné vyhľadať zdravotnícku pomoc.

Informácie poskytol Odbor epidemiológie a Referát komunikačný Úradu verejného zdravotníctva SR

Ilustračné foto. zdroj foto JerzyGorecki pixabay

Odoslať komentár