13 December, Piatok
 0 °C
TOP

Závažné ochorenie zraku dokáže odhaliť jednoduchý test – prinášame návod ako na to

S pribúdajúcim vekom sa zrak človeka mení a môžu sa objaviť aj viaceré očné ochorenia, pričom niektoré z nich môžu dokonca viesť až k strate zraku. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) apeluje preto na mladšiu generáciu, aby si pozorne všímala svojich blízkych v seniorskom veku. Niekedy stačí málo na to, aby rodičom či starým rodičom pomohli zachrániť zrak.

Kým niektoré z očných ochorení, napríklad zhoršené videnie nablízko (presbyopia), si človek všimne pomerne rýchlo, pretože má problém prečítať si text v knihe, časopise či v počítači, iné sú zradnejšie a môžu ostať dlhú dobu nepovšimnuté. Jedným z takýchto nebezpečných očných ochorení je vekom podmienená degenerácia makuly (VPDM), ktorá je jednou z najčastejších príčin straty zraku vo vyššom veku. Výskyt tohto ochorenia postihuje po 75. narodeninách približne každého štvrtého človeka. Čím neskôr sa toto ochorenie identifikuje, tým náročnejšia je liečba a dokonca hrozí, že pacient môže o svoj zrak definitívne prísť. Aj v tomto prípade je však možné priebeh ochorenia spomaliť alebo zastaviť, pokiaľ ho zachytíme včas.

Odhaľte ochorenie vďaka samovyšetreniu a urobte sebe i svojim blízkym test pomocou takzvanej Amslerovej mriežky a to nasledovne:

Ide o jednoduchú štvorčekovú mriežku, v strede ktorej sa nachádza čierny bod. Stačí si zakryť jedno oko a druhým sa sústrediť na čierny bod v strede Amslerovej mriežky. Potom postup zopakovať aj s druhým okom. Ak vidíte čiary rovnobežne a štvorčeky rovnomerne, váš zrak je momentálne v poriadku. Ak by ste ho však videli zdeformovane, napríklad vlnité alebo zahmlené čiary, vynechaný obraz, ihneď navštívte očného lekára.

Po 50. roku života oční lekári odporúčajú používať Amslerovu mriežku najmenej jedenkrát mesačne. Vyšetrenie sa dá urobiť kdekoľvek. „Rada by som apelovala na príbuzných našich seniorov. Urobiť test pomocou Amslerovej mriežky svojmu blízkemu je jednoduché a nesmierne dôležité. Rodičia to pokojne môžu dať na starosť aj svojim deťom, aby dedkovi či babičke zrak skontrolovali. V prípade, že zaznamenajú problém je nevyhnutné ihneď kontaktovať lekára,“ radí Tatiana Winterová, riaditeľka ÚNSS.

S liečbou poradí lekár, poradí aj ÚNSS

V prípade, že blízkemu diagnózu potvrdia, musí absolvovať pravidelnú liečbu u oftalmológa. Pomocnú ruku v tomto prípade podáva aj Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska. „Ak očný lekár odhalí u seniora vekom podmienenú degeneráciu makuly, býva to šok nielen pre klienta samotného, ale aj pre jeho príbuzných. V takom prípade im odporúčam obrátiť sa na naše krajské strediská, kde im situáciu, v ktorej sa ich blízky nachádza vysvetlíme, pomôžeme s prijatím vážnej diagnózy a najmä klientovi ukážeme, že ešte stále má možnosti ako žiť kvalitný a plnohodnotný život,“ konštatuje Dagmar Filadelfiová, metodička pre sociálne služby ÚNSS a objasňuje, že zradnosť VMPD je v tom, že postihuje takzvanú žltú škvrnu, teda najostrejší bod videnia. To býva vážne poškodené, a preto je potrebné, aby sa pacient naučil využívať zvyšky zraku. „Klientov naučíme ako „objaviť“ periférne videnie, ako ho fixovať a následne využívať pri čítaní či domácich prácach. Neskôr im pomáhame aj pri výbere optických a kompenzačných pomôcok, ktoré im spríjemňujú bežný život,“ dopĺňa D. Filadelfiová.

Pomôžu aj zmeny v domácnosti

Sociálne pracovníčky a sociálni pracovníci ÚNSS dokážu klientom pomôcť aj pri odstraňovaní bariér v domácnosti, ktorými pri tomto ochorení dokážu byť aj bežné kuchynské pomôcky, nábytok či bežný vypínač. „Často pomôžu drobné, ale veľmi efektívne zmeny. Ide napríklad o využívanie kontrastov, ktoré im pomáhajú v orientácii a dajú sa použiť kdekoľvek, stačí napríklad zmeniť farbu steny za nábytkom, farbu koberca alebo vypínačov, a stanú sa viditeľnejšími. V kuchyni môžu využiť kontrastné podložky v poličkách, aby lepšie identifikovali kuchynský servis. Čo napríklad neodporúčame je používanie sklenených pohárov, pretože ich klient nevidí. V kúpeľni je vhodné doplniť protišmykové podložky, fľaštičky s drogériou označiť kontrastnými nápismi, aby si klient ľahšie prečítal, aký produkt drží v rukách,“ vysvetľuje T. Winterová.

Viac informácií prináša aj príručka Tipy pre bezpečnú domácnosť, dostupná na stránke www.mojeoko.sk, na príprave ktorej Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska spolupracovala.

Informácie a foto poskytla Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska

Odoslať komentár