15 Jún, Sobota
 25 °C
TOP

Vyrazte do práce na bicykli

Už onedlho budeme mať možnosť podporiť myšlienku ekologickej, zdravej a finančne výhodnej dopravy tak, že budeme jazdiť do práce na dvoch kolesách. Začína sa ďalší ročník národnej kampane Do práce na bicykli s mottom Vezieme sa v tom spolu. Registrácia do súťaže je možná do 7. júna.

Celoslovenská kampaň vyzýva zamestnancov firiem, aby aspoň na mesiac vymenili štyri kolesá za dve a jazdili do práce na bicykli. Tento ročník sa bude jazdiť v júni a účastníci budú súťažiť o viaceré ceny. „Podmienkou je vytvorenie dvoj až štvor členných tímov, ktoré môžu záujemcovia vytvárať podľa vlastného uváženia spolu s kolegami,“ objasňuje Andrea Štulajterová z Občianskej cykloiniciatívy Banská Bystrica, ktorá je národnou koordinátorkou kampane. „Organizovaním súťaže máme ambíciu pozitívne ovplyvniť široké spektrum jednotlivcov, organizácií a inštitúcií v mestách v prospech používania bicykla na krátke vzdialenosti. Veríme, že postupne sa bude kampaň šíriť, a z bicykla sa aj na Slovensku stane plnohodnotný dopravný prostriedok na presun po meste tak, ako je to v okolitých krajinách. Veríme, že cyklistom sa dostane nielen patričné uznanie spoločnosti za to, že významne prispievajú k ochrane životného prostredia, ale stanú sa aj inšpiráciou pre tých, ktorí ešte stále na presun po meste používajú auto,“ hovorí A. Štulajterová a dodáva, že napriek tomu, že je súťaž najmä o bicyklovaní, môžu sa do nej zapojiť aj zamestnanci dochádzajúci do práce verejnou dopravou, na kolobežke alebo pešo. Tí takisto zabojujú o zaujímavé ceny a zistia, koľko CO2 svojím ekologickým spôsobom dopravy do práce v porovnaní s cestou autom ušetrili.

pixabay.com

Zapojiť sa môžu aj študenti a ľudia na home office

Kampaň však nie je určená len pre zamestnancov, ale zúčastniť sa jej môžu tiež tímy študentov z rovnakej školy, ktorí sa do súťaže zaregistrujú a tak potvrdia, že budú v období od 1. do 30. júna 2021 dochádzať do školy na bicykli a budú si o tom zapisovať výsledky do registračného systému na stránke dopracenabicykli.eu. Títo študenti musia v deň začiatku kampane, teda 1. 6. 2021, dosiahnuť vek minimálne 15 rokov. Rovnako sa do súťaže môžu zapojiť aj súťažiaci pracujúci z domu, na takzvanom home office. Títo súťažiaci si vytvoria a ako jazdy budú zapisovať ich obvyklé cesty do práce, ktoré by absolvovali v prípade, že by pracovali na svojom bežnom pracovisku. Súťažiaci môžu odjazdiť aj inú trasu, nielen do práce a naspäť. V tom prípade si absolvovanú jazdu zaevidujú len v dĺžke, ktorá nepresiahne obvyklú cestu do práce.

Minulý rok sa do súťaže zaregistrovalo takmer 8500 ľudí.

Odoslať komentár