05 Máj, Nedeľa
 25 °C
TOP

Spánok je pre školáka dôležitý

Školský rok sa už rozbehol a odborníci z Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) v tejto súvislosti upozorňujú, že pre školáka je veľmi dôležitý aj spánok. „Ovplyvňuje jeho celkový zdravotný psychický aj fyzický stav. Naučte dieťa správnym návykom, aby si zvyklo na pravidelný režim,“ dodávajú.

Pre školopovinné deti a dospievajúcich je dostatočne dlhý a kvalitný spánok nevyhnutný pre správne fungovanie imunitného systému až po obnovu energetických zásob, posilňovanie a regeneráciu pamäte, pretože počas spánku sa zdokonaľujú organizačné schopnosti, plánovanie a poznávacie a kognitívne funkcie, rast a vývin, vyvíjajúci sa mozog a schopnosť koncentrovať sa.

Všeobecne odporúčané množstvo spánku je nasledovné:

-Školáci od 6 do 13 rokov by mali spať 9 až 11 hodín

-Staršie deti od 14 do 17 rokov by mali spať 8 až 10 hodín

-Mladší dospelí od 18 do 25 rokov by si mali dopriať 7 až 9 hodín spánku

Doc. MUDr. Jana Hamade, PhD., MPH, MHA a MUDr. Hana Janechová ale dodávajú, že ide o všeobecné odporúčania, ktoré nezohľadňujú individuálne potreby. „Pre optimálnu dĺžku spánku treba tiež zohľadniť celkový zdravotný stav či každodenné aktivity dieťaťa. Okrem kvantity spánku je dôležitá aj jeho kvalita, často prerušovaný spánok nie je kvalitný,“ uvádzajú odborníčky.

Dôsledky dlhodobej spánkovej deprivácie u dieťaťa sú vyčerpanosť, zhoršená nálada (deti sú oveľa popudlivejšie, podráždenejšie, rýchlo sa rozčúlia), zhoršené sociálne správanie, zhoršený kognitívny vývoj a znížená schopnosť učenia.

Naučte dieťa pravidelnému režimu – „Menším deťom spravidla pomáha, ak majú pred spaním predvídateľnú rutinu a poznajú jasný sled udalostí, ktoré predchádzajú uloženiu do postele. Napríklad po sprche či kúpeli sa prezliekajú do pyžama, vyčistia si zuby, uložia sa do postele, po rozprávke, zápise do denníčka či bozku na dobrú noc sa svetlo zhasne a nasleduje už len spánok,“ radia odborníčky a tiež odporúčajú, aby predspánková rutina detí aj adolescentov neobsahovala aktivity so svietivými displejmi, ako je počítač, televízia, herná konzola, smartfón či tablet. Miestnosť na spanie by mala byť zatemnená, teda mali by byť zatiahnuté závesy či žalúzie. Miestnosť by mala byť tichá, vyvetraná a chladnejšia než ostatné obytné priestory v byte či dome. Vhodná je teplota do 20°C, avšak nie menej ako 16°.

Informácie poskytol ÚVZ SR

autor foto R-region pixabay

Odoslať komentár