25 Apríl, Štvrtok
 9 °C
TOP

Rakytník si dopestujete aj v záhrade

Rakytník rešetliakový je ovocný ker dorastajúci do výšky približne dva metre. Jeho vetvičky sú pokryté ostrými tŕňmi a žiarivými oranžovými sladkokyslými plodmi, ktorým sa pripisuje množstvo priaznivých účinkov na naše zdravie. Dobrou správou je, že tento ker môžete pestovať aj vo svojej záhrade.

Ak nájdete rakytníku miesto vo svojej záhrade, odvďačí sa vám veľmi zdravými plodmi, ktoré dozrievajú od augusta až do októbra. Vhodné sú na priamu konzumáciu ale aj na spracovanie. Môžete ich sušiť, zavárať aj mraziť, uvariť si z nich džem či sirup, pripraviť čaj alebo olej.

Pestovanie rakytníka

Ak si zakúpite sadenice rakytníka v kontajneri, môžete ho vysádzať celoročne, okrem zimných mesiacov. Rakytník nie je náročný na pestovanie, nájdite mu však slnečné miesto. Hoci sa vie prispôsobiť rôznym druhom pôdy, vo veľmi premočenej pôde by sa mu nedarilo. Voľte skôr ľahkú a priepustnú. Pamätajte tiež na to, že rakytník je dvojdomý, pričom jedna rastlina je samčia a druhá samičia. Je teda potrebné zasadiť obe, pričom rozostup medzi nimi by mal byť minimálne dva metre. Rakytník môže rokmi dorásť na rozľahlý ker, čo však dokážeme ovplyvniť rezom, ktorý pri rakytníku vykonávame len do trojročného dreva, nikdy nie do starších častí. Ak chcete mať istotu, že rakytník bez problémov prečká zimu, môžete koncom jesene nastlať pri jeho koreňoch väčšie množstvo čečiny alebo slamy, nie je to však podmienkou.

Blahodárne účinky rakytníka na zdravie

Rakytník obsahuje vitamíny skupiny B, C, A, E a K a je výbornou posilou pre náš imunitný systém. Naši predkovia ho využívali pri liečbe rôznych ochorení. Pre veľmi vysoký obsah vitamínu C je skvelým pomocníkom aj pri prevencii jesenného nachladnutia či chrípky. Zlepšuje tiež trávenie a pomáha pri žalúdočných problémoch rôzneho charakteru. Konzumácia jeho plodov alebo pravidelné používanie rakytníkového oleja môže pomôcť s liečbou kožných ochorení, akými sú ekzémy či akné. Rakytník má pozitívny vplyv aj na naše cievy.

Dajte pozor!

Ak máte ťažkosti so žlčníkom alebo pankreasom, rakytníku sa radšej vyhnite. V prípade, že si nie ste istí, poraďte sa s odborníkom.

Odoslať komentár