09 Október, Streda
 16 °C
TOP

S horúčkou zatočia zábaly, bylinky aj tvaroh

Vysoká horúčka vie poriadne potrápiť. Pri jej znížení by sme podľa lekárov nemali zabúdať ani na osvedčené babské recepty. Patria medzi ne zábaly, bylinkové čaje a dokonca aj obklady z tvarohu.

Ak teplota vystúpi nad 38°Celzia, ide už o horúčku a je potrebné ju znížiť. V doporučených dávkach môžeme užívať Paralen, prípadne Novalgin. Ak však nechcete hneď siahať po liekoch, vyskúšajte zábaly, studenú sprchu, čaje podporujúce potenie či obklady z bieleho tvarohu. Rovnako nezabúdajte na kľud na lôžku a zvýšenie pitného režimu, pričom sa okrem vlažnej vody či čajov odporúčajú aj minerálne vody.

Studené zábaly

Uterák namočte do vlažnej vody, obtočte ho okolo hrudníka až po dolný okraj rebier. Snažte sa vyhnúť oblasti brucha, neschladzujte ruky ani nohy. Zábaly vymieňajte po 5-tich minútach.

Studená sprcha

Pomoc nám môže poskytnúť aj studená sprcha. Pri ochladzovaní pomocou sprchy použite vlažnú, nie studenú vodu. Začínajte teplejšou vodou a pomaly ochladzujte. Po sprche sa zabaľte do plachty, zakryte perinou a celý proces opakujte asi v 10-minútových intervaloch, kým horúčka neklesne. Nikdy vo vode neseďte!

Obklady z bieleho tvarohu

Naše staré mamy používali na zníženie horúčky aj obklady z bieleho tvarohu a to tak, že ho naniesli v asi centimetrovej vrstve na čelo, chodidlá a predlaktia.

Bazový čaj

Čaj pripravený z kvetov bazy čiernej podporuje potenie organizmu. Nepite ho však v žiadnom prípade horúci, ale len vlažný. Pripravíte si ho tak, že 2 kávové lyžičky zalejete 2dcl vriacej vody. Lúhujte 10 minút v prikrytej nádobe, potom sceďte.

Lipový čaj

Lipový čaj má veľa priaznivých účinkov na náš organizmus a pre svoj potopudný účinok sa používa aj pri znižovaní horúčky. Na jednu 2,5 dcl šálku dajte 1 až 2 čajové lyžičky zmesi, nechajte 8 až 10 minút lúhovať v prikrytej nádobe, potom sceďte. Pite vlažný.

Odoslať komentár