21 Máj, Utorok
 18 °C
TOP

Uviazli ste doma – takto to zvládnete!

Už niekoľko mesiacov prežívame všetci náročné obdobie súvisiace so šírením koronavírusu a aj vďaka lockdownom trávime v našich príbytkoch čoraz viac času. Nie vždy je to však jednoduché. Našťastie jestvuje veľa možností, vďaka ktorým môžeme aj takéto neľahké časy zvládnuť. Prinášame zopár tipov.

Či už zotrvávate doma preto, že chcete byť zodpovední voči sebe i okoliu alebo ste uviazli v karanténe, veríme, že vás naše námety ako tráviť čas inšpirujú a každý si v nich nájde čosi pre seba.

Hrajte zábavné hry

„Hádaj na čo myslím?“ – dohodnite si, či budete hádať osobu, zviera alebo vec a pomocou kladenia otázok hádajte načo váš súper myslí.

„Hľadanie pokladu“ – ukryte v byte či dome dohodnutý predmet, poskytnite základné indície a hra sa môže začať.

„Karaoke“ – zorganizujte domáce karaoke a spievajte!

„Hra s balónom“ – nafúknite balón a vyhláste turnaj. Víťazom je ten, komu balón vydrží najdlhšie nespadnúť.

„Kolky“ – pozbierajte doma všetky plastové fľaše (prázdne), vytýčte dráhu, vyrobte tabuľku na zapisovanie bodov a turnaj sa môže začať.

Hrajte spoločenské hry

Pohľadajte všetky spoločenské hry, ktoré sa vo vašej domácnosti povaľujú, áno – počítajú sa aj kartové hry, a vyhláste turnaj. Skôr ako ho zahájite, dohodnite si odmenu pre víťaza, aby ste sa mali načo tešiť. Stanovte tiež termín poriadania turnaja – môže trvať niekoľko dní či týždňov, a vyrobte tabuľku na zapisovanie výsledkov. Na papier nakreslite stĺpce a vpíšte mená hráčov a tiež názvy jednotlivých spoločenských hier a počty kôl, ktoré v daných hrách odohráte.

Vyrobte rodinný album či kroniku

Preberte krabice s fotkami a pustite sa do výroby rodinného albumu či kroniky. Nemusí ísť len o mechanické nezáživné vlepovanie fotografií. Zamyslite sa nad udalosťami, ktoré sú na jednotlivých fotkách zobrazené a vpíšte k nim do albumu aj pekné zážitky či príbehy. Ak patríte k ľudkom tvorivým, doplňte ich kresbou či dozdobte rozličnými drobnôstkami či „pokladmi“ z ciest.

Robte činnosti, na ktoré ste nemali čas

Mesiace odkladáte čítanie kníh, riešenie krížoviek, či iné obľúbené činnosti na neurčito? Tak možno konečne nastal vhodný čas. Založte si blog, píšte básne či romantické poviedky, nahrávajte videá, hovorte vtipy, vymyslite podcasty, oživte ručné práce, skladajte puzzle, sledujte obľúbené televízne programy, študujte cudzie jazyky, majstrujte alebo pestujte za oknom bylinky – návod ako na to nájdete aj tu: https://cujte.sk/domacnost/pestujte-bylinky-aj-v-zime/.

Spestrite si paletu receptov

Uvarte si jedlá, na ktoré vám už dlho tečú slinky, len vám možno na ich prípravu v prúde plnenia si množstva každodenných povinností, akosi doposiaľ nezostával čas. Prípadne si prezrite internetové stránky ponúkajúce množstvo skvelých receptov či oprášte v polici založené kuchárske knihy a objavte nové jedlá a čaro ich prípravy. Ak vám zvýši čas, založte si vlastnú kuchársku knihu a do nej si môžete začať vlepovať či zapisovať obľúbené recepty aj s vlastnými poznámkami, ako sa to podarí.

Hýbte sa

Pohyb je dôležitý a mnohí naši športovci nás v uplynulých dňoch presvedčili prostredníctvom svojich videí o tom, že hýbať sa dá aj doma. Tak šup na internet, nájdete tam množstvo tipov ako si zacvičiť jogu, prípadne ako si vypracovať telo a zosilnieť pomocou cvičení vlastnou váhou. Význam má pravdaže aj tanec, tak ak patrí práve ten k vašim obľúbeným pohybovým aktivitám, pustite si obľúbenú hudbu a môžete začať. Veľa zdaru!

Odoslať komentár