09 Máj, Štvrtok
 10 °C
TOP

Riziká a prevencia cukrovky

Nezdravé stravovacie návyky a sedavý životný štýl sú častými faktormi, ktoré prispievajú k rozvoju cukrovky 2. typu. „Riziko ochorenia možno znižovať prostredníctvom vyváženej stravy, pravidelnej fyzickej aktivity a kľúčové je aj udržiavanie primeranej hmotnosti,“ pripomínajú odborníci.

Medzinárodná diabetologická federácia odhaduje, že s diabetom žije celosvetovo 1 z 10 dospelých, pričom medzi chorými jednoznačne prevláda diabetes 2. typu. Predpokladá tiež, že až polovica chorých netuší, že má cukrovku a svoje ochorenie nijako nerieši.


Rizikové faktory pre diabetes 2. typu

-Rodinná anamnéza diabetu.

-Nadváha.

-Nesprávne stravovacie návyky (nevhodné zloženie stravy a jej nadmerné množstvo).

-Fyzická nečinnosť a sedavý životný štýl.

-Zvyšujúci sa vek.

-Vysoký krvný tlak.

-Porucha glukózovej tolerancie (IGT) – je kategória vyššej ako normálnej hladiny glukózy v krvi, ale pod prahom pre diagnostiku cukrovky.

-História gestačného diabetu (tehotenskej cukrovky)

-Nevhodná výživa počas tehotenstva.

Všeobecné odporúčania Medzinárodnej diabetologickej federácie pre zdravú výživu:

-Vyberať si vodu alebo nesladený čaj namiesto ovocnej šťavy, malinovky alebo iných nápojov sladených cukrom.

-Jesť najmenej tri porcie zeleniny každý deň, vrátane zelenej listovej zeleniny a dopĺňať ju aj surovým čerstvým ovocím.

-Na desiatu jesť výber orechov, kúska čerstvého ovocia alebo nesladeného jogurtu.

-Obmedzenie príjmu alkoholu.

-Uprednostniť chudé mäso, hydiny alebo morských plodov namiesto červeného alebo spracovaného mäsa.

-Uprednostniť celozrnné pečivo, celozrnnú ryžu, alebo celozrnné cestoviny namiesto bieleho pečiva, lúpanej ryže alebo klasických “bielych” cestovín.

-Výber nenasýtených tukov by mal byť olivový olej, repkový olej, kukuričný olej alebo slnečnicový olej namiesto nasýtených tukov ako sú živočíšny tuk, kokosový olej alebo palmový olej.


Odporúčané množstvo fyzickej aktivity

Akýkoľvek pohyb napomáha znižovaniu rizika vzniku a rozvoja cukrovky 2. typu. Mali by ste sa zamerať na najmenej 150 minút aeróbneho cvičenia strednej intenzity, napríklad chôdza, jogging, plávanie alebo jazda na bicykli týždenne, rozložené na niekoľko dní, prípadne v kratších intervaloch 10-15 minút. Silový tréning má tiež svoje výhody. Pomocou závaží alebo odporových pásov na posilnenie svalov môžete zvýšiť svalovú hmotu a zároveň zlepšiť citlivosť na inzulín a kontrolu glukózy.


S prevenciou pomôžu aj poradne zdravia

Na každom regionálnom úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ) sa nachádzajú poradne zdravia. Aktivity poradní zdravia sa zameriavajú na zvyšovanie záujmu obyvateľov o vlastné zdravie, poznávanie zdravotných rizík a prevenciu chronických neinfekčných chorôb, a to najmä srdcovo-cievnych – vysoký krvný tlak, srdcová či mozgová príhoda či chorôb látkovej premeny – obezita, cukrovka, poruchy metabolizmu tukov. V rámci prevencie môžete bezplatne navštíviť niektorú poradňu zdravia RÚVZ. „Poradenstvo pozostáva z vyšetrenia hlavných rizikových faktorov. Ide o meranie krvného tlaku, tepovej frekvencie, biochemické vyšetrenie krvi – odber z prsta, výsledky sú hotové do 10-tich minút, vyšetrenie cholesterolu, glukózy, meranie telesnej výšky a hmotnosti,“ informuje Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR). V poradni u návštevníkov zisťujú aj rodinnú anamnézu – srdcovo-cievne ochorenia často postihujú pokrvných príbuzných, tiež osobnú anamnézu – pri ochoreniach tepien je riziko cievnych príhod zvýšené, či stravovacie zvyklosti a sklon k pravidelnému pohybu.

Informácie ako sa objednať do poradne zdravia nájdete na každej stránke príslušného Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Zdroj informácií ÚVZ SR

Ilustračné foto. zdroj foto silviarita pixabay

Odoslať komentár