20 Júl, Sobota
 25 °C
TOP

Kupujeme vianočný stromček

Aj vy ste sa rozhodli vymeniť tento rok umelý vianočný stromček za živý? Zvážte, či bude pre vás lepšou voľbou rezaný alebo črepníkový. Prinášame zopár rád, vďaka ktorým sa budete môcť tešiť z jeho krásy čo najdlhšie.

Smrek, borovica či jedlička? – Normandská jedlička môže byť dobrou voľbou. Má peknú zelenú farbu ihličia, krásne vonia a pomerne dlho vydrží čerstvá. Naopak, smrek obyčajný opadá veľmi rýchlo, zaujímavá však môže byť jeho cena. Ak sa rozhodnete pre borovicu čiernu myslite na to, že tento strom potrebuje viac priestoru. Odmení sa vám však úžasnou vôňou. Jej ihličie je krásne dlhé a jeho výhodou je, že neopadáva ani po vyschnutí. Smrek biely je zasa vhodným riešením do menších miestností.

Na čo si dať pozor? – Pri kúpe živého vianočného stromčeka myslite na to, že predávané stromy sa režú v predstihu a tak môžu byť aj niekoľko týždňov staré. Pozorne si preto prezrite vetvičky stromčeka. Nesmú byť suché a na dotyk majú byť mäkké, ohybné. Ak stromčekom párkrát potrasiete, nemalo by z neho opadávať ihličie.

Po príchode domov vložte stromček do nádoby s vodou, aby nevysychal a umiestnite ho do najmenej vykúrenej miestnosti, alebo do garáže či na balkón.

Na osadenie stromčeka použite stojan s nádržkou na vodu. Pred tým, kým ho do stojana vložíte, odrežte dva až tri centimetre zo spodnej časti kmeňa. Pravidelne do stojana dopĺňajte vodu.

A čo tak črepníkový? – Siahnuť môžeme aj po stromčeku v črepníku a tešiť sa tak z jeho krásy aj v budúcnosti. Na jar ho môžeme premiestniť na balkón či terasu, alebo ho presadiť do záhrady. V takom prípade však dobre zvážte, aký druh si zvolíte, aby po čase v záhrade nezaberal príliš veľa miesta. Po príchode domov ho umiestnite do najmenej vykúrenej miestnosti a postupne ho zvykajte na vyššie teploty. Nezabudnite ho polievať.

Náš tip – Či sa už rozhodnete pre rezaný alebo črepníkový vianočný stromček, vyberte mu dobré miesto, aby pekne vynikol a rozhodne ho umiestnite čo najďalej od vykurovacích telies.

zdroj foto OleksandrPidvalnyi pixabay

Odoslať komentár