13 December, Piatok
 0 °C
TOP

Nepodceňujte zdravie pokožky

Každoročne počas mája, tesne pred hlavnou letnou sezónou, odborníci šíria osvetu a zvyšujú povedomie o rakovine kože. Osobitná pozornosť sa venuje melanómu – agresívnemu typu rakoviny kože, ktorému možno predchádzať. Cieľom kampane je zdôrazniť význam ochrany pred slnkom obzvlášť v letných mesiacoch, pričom upozorňuje na súvis medzi celkovým vystavovaním sa UV žiareniu a rizikom vzniku rakoviny kože.

Koža sa skladá z viacerých typov buniek a jej súčasťou sú aj melanocyty – špecializované bunky, ktoré produkujú pigment určujúci sfarbenie pokožky. Melanóm je typ rakoviny kože, ktorý vznikne v dôsledku premeny zdravých melanocytov a straty kontroly pri delení týchto buniek. Môže vzniknúť kdekoľvek na tele, aj na koži pod nechtami, na dlaniach či na chodidlách, na slizniciach a tiež z už existujúceho znamienka na koži.

Hoci je melanóm najmenej častým druhom rakoviny kože, je najagresívnejší a ak sa odhalí neskoro, má zlú prognózu. Pri včasnej diagnóze je možné ho vyliečiť chirurgicky, prípadne mu predchádzať, a to odstránením rizikového znamienka.
Rakovina kože postihuje ľudí so všetkými typmi pleti, vo všeobecnosti však jedinci so svetlejším typom pleti čelia vyššiemu riziku vzniku rakoviny kože. U jedincov s tmavším typom pleti zas hrozí, že sa rakovina kože odhalí až v neskoršom štádiu, keď je prognóza horšia.


Kroky, ktorými ochránite kožu pred poškodením a znížite riziko ochorenia:

-Neopaľujte sa, a to ani rekreačne (priamemu slnku by obzvlášť nemali byť vystavené deti). Osvojte si poznatok, že opálená pokožka je znakom poškodenia slnkom – nič také ako zdravé opálenie neexistuje.

-Vyhýbajte sa silnému priamemu slnečnému žiareniu, najmä v letných mesiacoch a medzi 11.00 h – 15.00 h.

-Chráňte sa pred slnečným žiarením pomocou opakovaného nanášania krémov s ochranným faktorom proti UV žiareniu, prekrytím pokožky ľahkým priedušným oblečením, nosením pokrývky hlavy v exteriéri a slnečnými okuliarmi s UV ochranou.

-Nepoužívajte soláriá.

-Pravidelne kontrolujte svoju pokožku. Počas samovyšetrenia si všímajte akékoľvek zmeny vzhľadu kože a znamienok – mali by ste si všímať tmavú a škvrnitú farbu, nepravidelný tvar, neohraničené okraje, veľkosť znamienok a v prípade takýchto zmien čím skôr navštíviť lekára,

-Absolvujte raz ročne kontrolu u dermatológa, ktorý zhodnotí rizikovosť už prítomných znamienok.

-Ak plánujete dlhší pobyt v exteriéri, skontrolujte si online UV index pre daný deň a dodržte odporúčania pre stanovenú hodnotu indexu.

Informácie poskytol Odbor podpory zdravia a výchovy ku zdraviu Úradu verejného zdravotníctva SR

zdroj foto TerriC pixabay

Odoslať komentár