26 Apríl, Piatok
 3 °C
TOP

Na čo si dať pozor pri kúpe teplomera a oxymetra

Ak sa chystáte zakúpiť si bezkontaktný teplomer alebo oxymeter, overte si pred ich nákupom či ide o legálny výrobok, ktorý spĺňa všetky požiadavky právnych predpisov. Odborníci radia, ako na to.

Podľa odborníkov zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) musia byť oxymetre a bezkontaktné teplomery, ktoré sú určené pre ľudí, regulované ako zdravotnícke pomôcky. Objasňujú, že bezkontaktný teplomer je určený na meranie telesnej teploty u ľudí. Meria povrchovú teplotu tela zo vzdialenosti niekoľkých centimetrov a na meranie používa technológiu infračerveného žiarenia. V prípade oxymetrov, sa tie najčastejšie používané nasadzujú na prst a slúžia na meranie saturácie, čiže hladiny kyslíka v krvi. „V prípade, že pri kúpe oxymetra alebo bezkontaktného teplomera váhate, odporúčame poradiť sa s lekárnikom, prípadne kompetentným výdajcom zdravotníckych pomôcok,“ radia odborníci zo ŠÚKL.

Takto zistíte, či oxymeter a bezkontaktný teplomer vyhovuje právnym predpisom:

1.Pozorne skontrolujte sprievodnú dokumentáciu a overte si u svojho predajcu či je dostupné k nahliadnutiu aj vyhlásenie o zhode a EC certifikát.

2.Dôkladne skontrolujte vonkajší obal, na ktorom musia byť uvedené nasledujúce údaje:

-názov výrobku a účel jeho určenia v slovenskom jazyku,

-názov výrobcu, prípadne splnomocneného zástupcu (ak ide o výrobcu mimo EÚ),

-označenie CE so štvorčíslím,

-číslo šarže,

-katalógové, prípadne sériové číslo,

-rok výroby.

3.Skontrolujte si, či sa v balení nachádza návod na použitie v slovenskom jazyku. Návod je povinnou súčasťou zdravotníckej pomôcky a musí obsahovať aj údaje o výrobcovi (meno, adresa), názov zdravotníckej pomôcky, dátum vydania návodu na použitie alebo dátum poslednej revízie textu a označenie CE so štvorčíslím.

Informácie poskytol Štátny ústav pre kontrolu liečiv

Odoslať komentár