22 Máj, Streda
 19 °C
TOP

Opäť pribúdajú podvody na našich senioroch

Polícia eviduje opäť viacero prípadov, kedy boli seniori podvedení a prišli o tisíce eur. Len v rámci Trnavského kraja evidujú oproti minulému roku viac ako dvojnásobný nárast počtu podvodov na dôchodcoch.

V roku 2020 zaznamenali osem prípadov, pri ktorých sa podvodníci snažili vylákať peniaze od starších osôb, pod rôznymi zámienkami. V jednom prípade, žiaľ, došlo aj k samotnej transakcii, keď údajný synovec vylákal od obete 8 000 eur. Zvyšných sedem pokusov podvodníkom nevyšlo a dôchodcovia o svoje úspory nakoniec neprišli.

V tomto roku policajti riešili doteraz dvadsať prípadov, z ktorých deväť bolo pre podvodníkov úspešných. Od poškodených získali celkovo 53-tisíc eur. Pokiaľ by som im podarilo oklamať všetkých dvadsať dôchodcov, celková škoda by sa vyšplhala na viac ako 100-tisíc eur.

Hyenizmus podvodníkov nepozná hraníc. Ich najstaršou obeťou bol v tomto roku 92-ročný dôchodca. Priemerný vek potenciálnych, ale aj skutočných obetí, bol približne 76 rokov.

Podvodníci najčastejšie vystupujú ako:

– syn, synovec, vnuk a pod. – chcú si na niečo požičať peniaze

– policajt kriminálnej polície – žiada kauciu, ináč pôjde rodinný príslušník do väzenia

– lekár – tvrdí, že pri dopravnej nehode, ktorú zavinil ich syn/vnuk, došlo k zraneniu osôb a potrebuje peniaze na odškodné. Nemôže vraj volať, lebo ma odhryznutý jazyk a podobne.

Polícia apeluje na rodinných príslušníkov, aby upozornili svojich najbližších, starších členov rodiny, nech sú obozretní a najskôr si vždy u niekoho z rodiny overia, či im skutočne mohol volať ich príbuzný. Starším občanom ďalej odporúča, aby si domov nevpúšťali cudzie osoby. Ak má niekto podozrenie, že môže ísť o akýkoľvek podvod, neváhajte a ihneď kontaktuje políciu na čísle 158.

Odoslať komentár