22 Máj, Streda
 21 °C
TOP

Záhadný reliéf na Dóme v Košiciach

Na južnej strane Dómu sv. Alžbety v Košiciach je do kameňa nad dvierkami vedúcimi do bočného schodiska, vytesaný portrét muža nápadne pripomínajúci básnika Pavla Országha Hviezdoslava s jeho typickou mašľou pod krkom. Odpoveď na otázku čo tam robí a či je to skutočne on, sme hľadali na Krajskom pamiatkovom úrade v Košiciach (KPÚ).

Skutočný príbeh portrétu sa začal písať ešte v roku 1877, kedy dochádza k rekonštrukcii Dómu sv. Alžbety v Košiciach. Vedením stavby poverili vtedy staviteľa Jozefa Webera. „Bol to skúsený nemecký staviteľ – dnes by sme povedali stavbyvedúci, ktorý už v minulosti spolupracoval na obnovách historických budov. To bol zrejme dôvod, prečo ho Imrich Steindl, profesor na Technike v Budapešti – zodpovedný za obnovu košického Dómu sv. Alžbety – poveril touto významnou úlohou,“ prezradila nám Kristína Markušová, riaditeľka KPÚ Košice. V októbri 1880 však Jozef Weber nečakane zomrel. Na jeho miesto v decembri 1880 nastúpil Viliam Fröde, skúsený staviteľ, pracujúci predovšetkým vo Viedni. „Na pamiatku prvého stavbyvedúceho osadili v nasledujúcom roku, pred odovzdaním reštaurovanej svätyne, Weberovu reliéfnu podobizeň nad gotickým portálikom na južnej strane svätyne,“ približuje riaditeľka.

Portrét z dielne Waltera Aubrama

Sochárske dielo – reliéf, je prácou Waltera Aubrama. Samotná hlava bola vysekaná z kvalitného kameňa, rám okolo nej, pôvodne zo spišského pieskovca zvetral do značnej hĺbky. Nahradili ho preto v rokoch 1989-1990 novým kusom kameňa. „Keďže v tom období dodávateľ obnovy, nemal k dispozícii archívnu fotodokumentáciu nápisu okolo Weberovej hlavy, meno a letopočet na novom kamennom ráme nebol obnovený. Dnes sa preto už okoloidúci nedozvie, kto sa naňho z portálika dómskej svätyne usmieva,“ uzatvára rozprávanie Kristína Markušová.

zdroj foto KPÚ Košice

text k foto: Reliéfna podobizeň Jozefa Webera nad gotickým portálikom na južnej strane svätyne.

Odoslať komentár