26 Apríl, Piatok
 10 °C
TOP

Zelené hnojenie pre vašu záhradu

Zelené hnojenie nám ponúka možnosť ako nahradiť v záhrade maštaľný hnoj a zároveň dodať pôde potrebné živiny. Začať s ním môžete ihneď po zbere úrody.

Zelené hnojenie môžete v záhrade využiť všade tam, kde pestujete zeleninu, dokonca sa nemusíte báť použiť ho v skleníku či fóliovníku.

O čo vlastne ide?
Pri zelenom hnojení ide o spôsob hnojenia pôdy pomocou živých rastlín a ich zapracovanie v skorom rastovom štádiu do pôdy, pričom ide o metódu veľmi šetrnú k životnému prostrediu. Potom ako sa rastliny, ktoré ste do pôdy zapracovali rozložia, obohatia pôdu o množstvo živín. Zelené hnojenie tiež chráni pôdu pred vysušením slnkom, eróziou vetrom a vymývaním živín dažďom. Rastliny, ktoré vysejete pôdu prekypria a niektoré z nich môžu pôsobiť aj proti škodcom či chorobám. Zelené hnojenie sa dá realizovať počas celého roka, ak sa preň rozhodnete v období od polovice septembra až do polovice októbra, rastliny zapracujete do pôdy ešte koncom jesene, prípadne skoro na jar.

Pôdu si najskôr pripravte
Z pôdy najskôr odstráňte všetky zvyšky predchádzajúcej úrody a zlikvidujte aj burinu. Potom plochu prekyprite do hĺbky približne 5 až 7 centimetrov. Vezmite osivo určené na zelené hnojenie a rozhadzovaním ho husto vysejte do pripravenej pôdy. Následne ho hrabľami zapracujte do pôdy a utlačte. Ideálne je pustiť sa do výsevu po daždi, pretože rastliny potrebujú veľa vlahy. V suchom počasí, treba pôdu výdatne zavlažiť.
Po tom, ako nrastú rastlinky do výšky približne 10 až 20 centimetrov, pokoste ich a nechajte mierne zvädnúť – nemali by však uschnúť. Pomocou motyky rastliny zapracujete plytko do pôdy. Ak je porast nízky, môžete ho do pôdy zarýľovať aj bez predchádzajúceho kosenia. Dajte pozor, aby ste rastliny zapracovali do pôdy etš skôr, kým sa vysemenia.
Po tom, ako ste rastliny zapracovali do pôdy, nechajte záhono dva až tri týždne oddychovať. Následne môžete začať s výsevom či výsadbou zeleniny.

Aké druhy rastlín vysadiť?
Keďže výber rastlín vhodných na zelené hnojenie je pestrý, vyberajte si podľa toho, v akom období plánujete zelené hnojenie realizovať:

-na letný výsev sú vhodné rýchlorastúce druhy, akými sú napríklad horčica, repka alebo medonosná facélia či lupina biela,

-na prezimovanie sejte osivo ozimných druhov. Tie sú odolné voči mrazu. Vhodná je ozimná repka, vika huňatá aj raž, ktoré môžete aj navzájom kombinovať,

-počas celého roka sa na zelené hnojenie hodí vika, hrach kŕmny, lupina, ďatelina či lucerna. Tie obohatia vašu pôdu o dusík. Nesejte ich však na políčku, kde predtým rástol hrach alebo fazuľa a to ani vtedy, ak ich tam chcete v ďalšej sezóne pestovať,

-ak neplánujete pestovať kapustu, brokolicu, karfiol či kaleráb, je veľmi vhodné vysadiť na záhony repku alebo horčicu,

-ak vašu záhradu trápi háďatko, vysejte ako zelené hnojenie nechtík lekársky.

Odoslať komentár