20 Apríl, Sobota
 9 °C
TOP

Stredozemné more sa otepľuje najrýchlejšie na svete

Stredozemné more patrí v súčasnosti k najrýchlejšie sa otepľujúcim moriam sveta a život v ňom sa pomaly mení a stráca, hovorí o tom nová správa Svetového fondu na ochranu prírody (WWF).

Správa pritom pomenúva šesť hlavných dôsledkov klimatickej zmeny na biodiverzitu v Stredozemnom mori, čo má pravdaže následný dopad aj na život miestnych obyvateľov. WWF obzvlášť upozorňuje na nebezpečný vzťah medzi vplyvom klimatickej zmeny a ďalšími činnosťami človeka, akými sú napríklad nadmerný rybolov, znečistenie, rozvoj pobrežia a lodná doprava, ktoré už dramaticky znížili ekologickú odolnosť mora. „Dnešné Stredomorie už nie je to isté, čo bývalo. Klimatická zmena nie je budúcnosť, je to realita dneška, ktorú zažívajú vedci, rybári, potápači, pobrežné komunity a turisti,“ hovorí Giuseppe Di Carlo, riaditeľ Stredomorskej iniciatívy WWF. „Stredozemné more poskytuje ľuďom mnoho benefitov. Ak chceme zvrátiť súčasný trend, musíme znížiť náš vplyv naň a zvyšovať jeho odolnosti. Zdravé ekosystémy a bohatá biodiverzita sú našou najlepšou obranou proti dôsledkom klimatickej zmeny,“ dodáva Giuseppe Di Carlo.

Pribúdajú invázne druhy, mení sa morské dno

Podľa ochranárov prebiehajú zmeny v celom regióne. V otepľujúcich sa vodách Stredozemného mora sa objavilo už takmer 1000 nepôvodných a inváznych druhov a nahradili pôvodné, často endemické druhy, ktoré sa nevyskytujú nikde inde na Zemi. Čoraz extrémnejšie počasie pustoší krehké koraly, početnosť pôvodných druhov mäkkýšov poklesla v izraelských vodách takmer o 90%, invázne druhy rýb z rodu králičkovec tvoria v Turecku už 80% úlovkov rýb a teplomilné druhy ako napríklad barakudy sa v severných vodách Ligúrie na severozápade Talianska stali bežným javom. Vyššie teploty a búrky menia aj morské dno. Endemické morské lúky tvorené rastlinami ako Posidónia morská, známa aj ako „Neptúnova tráva“, koraly vejárovníky a morský lastúrnik stehnovka nádherná, ktorý je už na červenom zozname ohrozených druhov, sa strácajú a v niektorých oblastiach už vyhynuli. „Strata týchto druhov môže mať dramatické dopady na celý ekosystém, pretože predstavuje biotopy nevyhnutné pre život ďalších druhov, ale aj preto, lebo najmä lúky posidónie fungujú ako prírodná úschovňa uhlíka, ktorý sa podieľa na klimatickej zmene. Strata pestrosti morského dna môže ovplyvniť aj cestovný ruch, pretože práve tá láka turistov a potápačov,“ varujú ochranári.

Zdroj informácií a foto WWF Slovakia

Odoslať komentár