15 Jún, Sobota
 18 °C
TOP

Masky nás demaskovali

Ide do tuhého, zúri druhá vlna, nákaz a obetí je viac, ako v marci a v apríli, keď mal každý – ako vravela moja stará mama – “scisknutú ric”.

Vtedy som iba zriedkavo videl niekoho vyjsť na ulicu bez rúška, to už naozaj musel byť “ignorant a vyvrheľ”. (Alebo človek s diagnózou, ktorá mu rúško neumožňovala nosiť.) Rukavice mal každý druhý a rabovanie obchodov sa dialo organizovane, päť zákazníkov v dedinskom obchode a ostatní vonku.

Mimochodom, ako mole? Darí sa im? Že pozdravujem!

Minulú nedeľu istá súkromná televízia zverejnila prieskum Focusu, z ktorého bolo úplne zjavné, z akých táborov a z prostredia akých hodnôt sa grupujú odmietači rúšok. Bol to argument nad všetky argumenty a iba potvrdil to, čo si väčšina spoločnosti iba myslela a o čom bola presvedčená. Ten prieskum teda neprekvapil, ale mimoriadne pomohol. Zorientovať sa v tom, kto je teraz, počas druhej vlny – kto.

Kto myslí na seba, na svoje pohodlie, kto nie je zodpovedný, kto ignoruje pravidlá a nariadenia. Naopak, podľa rúšok na tvárach možno poznať doteraz mnohých nepoznaných ohľaduplných, zodpovedných, mysliacich na iných, nielen na svoje ja a taktzvané svoje “práva”. Mimochodom, ak si zlomíte nohu a lekári vám ju dajú do sadry, tiež porušili vaše ľudské práva? Alebo keď sa v aute zapnete do bezpečnostných pásov, tiež niekto obmedzil vašu slobodu?

Zrazu sa vynorilo toľko bojovníkov za ľudské práva, že ak by čo len ústa otvorili počas uplynulých tridsiatich rokov, žijeme si v rajskej demokracii. Kde boli doteraz? Kedy sa ozývali keď zo zamestnania vyhadzovali “naši” šéfovia stranícky nepohodlných zamestnancov? Kde boli všetci tí “slobodumilujúci”, keď sa k moci dostávali režimy, po ktorých nám tu zostali iba každodenné zatýkania zločincov Národnou kriminálnou agentúrou? Vlastne, ani sa netreba pýtať, odpovede dal spomínaný prieskum Focusu.

Mimochodom, ak už ide o ľudské práva – moje základné ľudské právo je právo na zdravie. A budem si vyžadovať jeho plnenie hoci aj sankcionovaním nedodržiavania opatrení, ktoré mi to právo majú zabezpečiť v praxi. A treba sa poďakovať polícii, ktorá pokutuje tých, ktorí ignorujú spoločensky záväzné pravidlá, ako aj mladíkovi na benzínke, ktorý jednou ranou poslal k zemi ignoranta, ktorý sa fyzicky oboril na pumpárku len preto, že ho požiadala, aby si nasadil rúško.

Toto sú hrdinovia týchto dní.

Inak, pokojne tie rúška nenoste, aspoň už z diaľky vidno, kto je kto.

Odoslať komentár