22 Júl, Pondelok
 24 °C
TOP

Slovenským rysom sa v Nemecku darí

Ochranári v Severnom Porýní – Falcku a v Sársku oznámili, že tamojšia populácia rysov, ktoré pochádzajú zo Slovenska, má potomstvo.

Vlani Národná zoologická záhrada Bojnice spolu s partnermi vypustila v rámci projektu LIFE Luchs v poradí ôsmeho rysa ostrovida do voľnej prírody v biosférickej rezervácii Falcký les v Nemecku.

Celkovo išlo o 17. rysa vypusteného v rámci projektu reštitúcie najväčšej mačkovitej šelmy Európy.

Štyri roky po vypustení prvých troch rysov do Falckého lesa v júli 2016 existujú opäť potomkovia. Celkovo bolo možné zistiť dva vrhy s piatimi mladými zvieratami, oznámila Nadácia pre prírodu a životné prostredie Porýnie-Falcko. Boli zdokumentované miestnymi poľovníkmi. 

Samica rysa s tromi mladými zvieratami bola pozorovaná západne od Dahnu a dve ďalšie mladé zvieratá boli nájdené západne od federálnej diaľnice 270 a diaľnice 62. Čoraz menej rysov má na sebe obojok GPS, a preto sa podľa nadácie dôkazy o zvieratách častejšie poskytujú prostredníctvom fotografií a stôp. 

Ministerka životného prostredia Ulrike Höfkenová (Zelení) uviedla, že mladé zvieratá sú dobrým dôkazom vývoja populácie rysa. V roku 2017 mohla iniciatíva po prvýkrát zdokumentovať mladé nádeje. 

Odoslať komentár