21 Máj, Utorok
 18 °C
TOP

Hrozí stret s medveďom

V súvislosti s nedávno medializovaným stretom človeka s medveďom v Sučianskej doline upozorňuje Správa Národného parku Malá Fatra, že pohyb v národnom parku mimo turistického chodníka nie je povolený, pričom aktuálne je turistický chodník na trase Vendovka – Malý Kriváň pre jarnú uzáveru uzatvorený až do 15. júna. Zároveň Zásahový tím Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) poukazuje v tomto období na zvýšené riziko stretu s medveďmi.

„Medvede práve v marci vychádzajú z brlohov a vodiace medvedice vyvádzajú von svoje mláďatá. Marec je zároveň mesiacom kedy sa v hustých lesných porastoch pohybujú v zvýšenej miere poľovníci za účelom hľadania takzvaných zhodov. Jelenie trofeje sa však často snažia nájsť aj nelegálni zberači,“ informuje ŠOP SR a zároveň upozorňuje na zvýšenú opatrnosť ako aj na dodržiavanie Zákona o ochrane prírody a krajiny v súvislosti s pohybom po turistických chodníkoch, no zároveň aj na dodržiavanie Zákona o poľovníctve v súvislosti s nelegálnym zberom parožia a nevystavovaniu sa zbytočnému riziku stretu s našou najväčšou šelmou v neprehľadnom lesnom teréne.

V horách na seba upozornite

Zásahový tím ŠOP SR odporúča, pre minimalizáciu rizika stretu s medveďom, na svoju prítomnosť v horách upozorniť akýmkoľvek akustickým prejavom, či už ide o pískanie, spievanie, tlieskanie, prípadne použitie zvončeka a držať sa turistických chodníkov.

„Do pozornosti zároveň dávame krátky náučný film o správaní sa v lese s možným výskytom veľkých šeliem, ktorý ŠOP SR uvádza v tomto mesiaci na verejnosť a je dostupný na youtube kanáli – https://www.youtube.com/watch?v=rhlOtrGM6uk. Ďalšie podrobné informácie o tom, ako sa správať pri strete s medveďom, sú dostupné na webe Zásahového tímu pre medveďa hnedého – http://zasahovytim.sopsr.sk/,“ uvádza ŠOP SR.

Informácie poskytol Odbor komunikácie a propagácie ŠOP SR v spolupráci so Správou Národného parku Malá Fatra

zdroj foto garten-gg pixabay

Odoslať komentár