22 Máj, Streda
 22 °C
TOP

Začali sa zážitkové prehliadky Piešťany podľa Wintera

Prebúdzajúca sa príroda umocnená optimizmom nezlomného podnikateľa. Aj taká bude jarná sezóna zážitkových prehliadok Piešťany podľa Wintera.

Po zimnej prestávke sa do kúpeľného mesta vrátilo podujatie, ktoré vďaka svojmu jedinečnému formátu zaujalo stovky ľudí. Od polovice marca do začiatku mája sa účastníci zážitkových prehliadok budú každú sobotu prechádzať po Piešťanoch so slúchadlami na ušiach a počúvať dramatizáciu spomienok Ľudovíta Wintera. Živé výstupy hercov v dobových kostýmoch ich prenesú na začiatok 20. storočia, kedy odvážny mladý muž začal meniť zablatenú dedinu na svetoznáme kúpeľné mesto.

Pomáhal druhým

Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj a Divadlo Jána Palárika v Trnave vytvorili podujatie na pomedzí divadla a komentovanej prehliadky. Sprievodcom po Piešťanoch je sám Ľudovít Winter, ktorý už ako 20-ročný začal budovať dobré meno piešťanských kúpeľov a vo svojom úsilí nepoľavil ani na sklonku života. Neodradili ho miestni neprajníci ani zlomové historické udalosti – svetová vojna, rozpad Rakúsko-Uhorska, hospodárska kríza, nástup fašizmu. Dokonca ani po návrate z koncentračného tábora a napriek vysokému veku a chatrnému zdraviu nestratil chuť podnikať a zároveň pomáhať druhým. „Od otca som zdedil túžbu vytvoriť niečo dobré, čo osoží štátu, verejnosti, prípadne celému ľudstvu a napokon aj mne samému,“ napísal Ľudovít Winter vo svojich Spomienkach na Piešťany. Práve z nich vychádza rozhlasová dramatizácia v podaní umelcov župného Divadla Jána Palárika, na ktorej sú zážitkové prehliadky postavené. Začínajú sa na Kolonádovom moste a pokračujú zastávkami pri Kursalone, Zelenom strome, soche barlolámača, hoteli Thermia Palace, Pro Patrii a končia sa na legendárnom kúpalisku Eva. Účastníkov na tejto ceste sprevádzajú herci z Univerzitného divadla THE.ART.RE.

Prehliadky sa budú konať od 18. marca do 6. mája 2023 (s výnimkou Bielej soboty, 8. apríla) vždy o 10.00 a o 14.00 h. Začiatok každej z nich je pri soche Ľudovíta Wintera na Kolonádovom moste v Piešťanoch.

Informácie a foto poskytla Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj

Odoslať komentár