02 Máj, Štvrtok
 14 °C
TOP

Pred 235 rokmi zomrel slovenský dobrodruh Móric Beňovský

Rodák z Vrbového, slovenský dobrodruh, cestovateľ, objaviteľ, ale aj spisovateľ, plukovník francúzskej armády, veliteľ poľskej armády, rakúsky vojak a tiež kráľ Madagaskaru, kde 23. mája 1786 Móric Beňovský zomrel v boji s francúzskymi vojskami. Napriek tomu, že mal vtedy iba 40 rokov, prežil bohatý a dobrodružný život, rád objavoval nové miesta a patrí mu aj niekoľko prvenstiev.

Bol prvým Európanom, ktorému sa podarilo plaviť v severnom Tichom oceáne. Počas tejto plavby dosiahol západné pobrežie Aljašky. Jeho cesta do Macaa bola vôbec prvou známou plavbou so severozápadu Ameriky a juhových Ázie. Beňovský bol tiež prvým Slovákom, ktorému sa podarilo navštíviť štyri kontinenty – okrem Európy precestoval Áziu, Afriku aj Ameriku. A bol prvým človekom, ktorý sa podujal na prieskum Ostrova svätého Vavrinca. Z historických archívov je zrejmé, že ako prvý Slovák ovplyvnil vývoj udalostí vo viacerých krajinách, či už to bolo Rakúsko, Poľsko, Francúzsko, Spojené štáty americké a Madagaskar.

Gróf Móric Beňovský celým menom Matúš Móric Michal František Serafín August Beňovský sa narodil 20.septembra 1746 vo Vrbovom. V mladosti sa stal dôstojníkom rakúskej armády v sedemročnej vojne. Jeho „netradičné“ názory ho neskôr donútili opustiť rakúsku monarchiu a odísť do susedného Poľska, kde sa 20. apríla 1768 oženil s Anou Hönsch.

Po sobáši sa pridal v Poľsku k národnému hnutiu proti Rusom, ktorí tu intervenovali a to sa mu stalo osudným. Keď ho Rusi zajali, poslali ho do vyhnanstva na Kamčatke. Odtiaľ sa mu podarilo ujsť na lodi spolu s ostatnými väzňami a tak sa začala jeho objaviteľská plavba v severnom Pacifiku. V roku 1772 už bol v Paríži, kde sa dokonca dostal do blízkosti francúzskeho kráľa Ľudovíta XV. Práve on ponúkol Beňovskému, aby zastupoval francúzske záujmy na Madagaskare. O štyri roky neskôr Beňovského miestni kmeňoví náčelníci zvolili za ampansacabeho kráľa Madagaskaru. V tom istom roku sa vrátil do Paríža, kde ho povýšili na generála a udelili mu vojenský rad Svätého Ľudovíta a doživotný dôchodok.

V roku 1777 bol americkým veľvyslancom vo Francúzsku Benjamin Franklin a práve on sa stal blízkym priateľom Beňovského. V tomto období poslal prostredníctvom svojho ďalšieho priateľa Casimira Pulaskeho do Ameriky list, v ktorom americkej revolúcii ponúkol Madagaskar ako základňu pre boj proti Anglicku. Kontinentálny kongres jeho ponuku odmietol V tom čase sa Beňovský už ako preslávený cestovateľ obrátil na rakúsky dvor, ktorý mu nakoniec udelil amnestiu. Mohol sa tak vrátiť aj na Slovensko do svojho zámku v Beckovskej Vieske. V roku 1778 ho Mária Terézia povýšila na grófa. Jeho návrhy v súvislosti s rozšírením námorného obchodu však odmietla. V rokoch 1778 – 1779 bojoval vo vojne medzi Rakúskom a Pruskom.

V roku 1779 išiel do Ameriky za Pulaskim a opäť ponúkol svoje služby americkej revolúcii. V bojoch o Savannah mu však Pulaski zomrel v náručí a tak sa skončilo prvé pôsobenie Beňovského v Amerike. Vrátil sa v roku 1782. Vtedy sa mu podarilo stretnúť aj s Georgeom Washingtonom a jeho manželkou. Jeho cesty vtedy viedli aj na územie dnešného Haiti, kde bol s francúzskou armádou jeho brat František Beňovský. Jeho ambície ovplyvňovať dianie a sled udalostí pokračovali v roku 1783, keď sa obrátil na Veľkú Britániu, aby požiadal vládu o povolenie expedície na Madagaskar. Pomôcť realizovať tento jeho zámer malo aj to, že svoje cestovateľské pamäte nechal preložiť do angličtiny a tie Jean Hyacinth de Magellan predstavil Kráľovskej spoločnosti pre rozvoj vedy v Londýne. A tak prišiel prísľub finančne podporiť ďalšiu výpravu na Madagaskar. Stalo sa tak v roku 1785, keď Beňovský prišiel na Madagaskar už ako zástupca Anglicka. Po čase tam zorganizoval vzburu domorodcov proti Francúzom a začal budovať hlavné mesto Mauritaniu. .Anglickým a americkým priateľom a spoločníkom daroval v meste pozemky. V roku 1786 francúzske námorné ministerstvo poslalo tajnú výpravu, ktorá 23. mája zaútočila na Madagaskar a Beňovský tu v boji zomrel.

Ak sme v úvode hovorili o Beňovského prvenstvách, je tu ešte jedno. Bol totiž prvým slovenským autorom celosvetového bestselleru. Ide o jeho cestovateľské pamäti, trojzväzkové Beňovského zápisky. Pôvodné, vo francúzštine napísané dielo preložil Angličan William Nicholson. Nasledovali preklady do rôznych jazykov a kniha sa stala svetovým bestsellerom. Prvá slovenská verzia je z roku 1808, obsahuje však len úryvky z rukopisov. V roku 1966 boli vydané ďalšie časti Pamätí a až v roku 2006 boli vydané celé jeho Pamäti v modernej slovenčine. O Móricovi Beňovskom a o jeho živote bolo napísaných aj niekoľko ďalších knižných diel a natočených aj niekoľko filmov či seriál. Azda najznámejším je seriál z roku 1975, ktorý bol vyrobený v československo-maďarskej koprodukcii pod názvom Vivat Beňovský! Režisér Igor Ciel obsadil do hlavnej úlohy Jozefa Adamoviča.

V rodnom Vrbovom na Beňovského nezabudli, v dome, kde žil, je malé múzeum. Na miestnom námestí je umiestnená bronzová socha v tvare zemegule, na ktorej sedí Beňovský a významné osobnosti, s ktorými sa počas života stretol. Návrh urobil akademický maliar Igor Piačka a sochu vytvoril Anton Gábrik.

Odoslať komentár