19 Apríl, Piatok
 3 °C
TOP

25. máj: Medzinárodný deň nezvestných detí

Bolo to pred 20 rokmi, kedy sa prvýkrát konal Deň nezvestných detí ako medzinárodný. Prvou krajinou, kde si pripomenuli nezvestné deti, boli Spojené štáty americké (USA). Ešte v roku 1983 vyhlásil vtedajší prezident USA Ronald Reagan práve 25. máj za deň nezvestných detí. Kanada sa pripojila o tri roky, v Európe to bolo v roku 1990 v Belgicku. V roku 2002 zorganizovali Medzinárodný deň nezvestných detí pod patronátom britskej kráľovnej pre celú Európu.

Na celom svete si stratené, nezvestné, týrané či zneužívané deti pripomíname 25. mája, medzinárodným symbolom stratených či nezvestných detí je nezábudka, na Slovensku je to modrý uzlík. Nezábudky majú pripomínať, že na nezvestné deti sa nezabudlo. V Európe – a teda aj na Slovensku – je v platnosti od roku 2010 európske telefónne číslo 116000 pre nezvestné alebo sexuálne zneužívané deti. Každé dieťa alebo dospelý môže nahlásiť na toto číslo nezvestné dieťa v 29 európskych krajinách. Problematikou nezvestných, stratených či zneužívaných detí, ale aj tých detí, ktoré z rôznych príčin utiekli z domu, sa v rámci Európy zaoberá Missing Children Europe – Európska federácia pre nezvestné a pohlavne zneužívané deti.

Prečo 25. máj?

Tento dátum súvisí s únosom vtedy šesťročného Etana Patza. 25. mája 1979 sa Etan stratil v New Yorku a odvtedy ho nikto nevidel. Jeho rodičia prežívali neskutočné muky. V ten deň totiž prvý raz dovolili malému Etanovi, aby išiel sám na zastávku autobusu o dva domy ďalej. A to sa mu stalo osudným… Išlo o jeden z prvých prípadov v USA, keď sa fotografia nezvestného dieťaťa objavila na krabiciach s mliekom. Napriek tomu sa chlapca nájsť nepodarilo. V roku 2001 ho oficiálne vyhlásili za mŕtveho. Zlom však v tomto prípade prišiel v roku 2010, kedy okresný prokurátor v Manhattane spis znova otvoril. Objavili sa totiž nové informácie o zmiznutom Etanovi. Miestna polícia nakoniec zatkla muža, ktorý sa priznal, že pred viac ako 30 rokmi chlapca zavraždil. Pedro Hernandez sa priznal k tomu, že Etana zadusil v pivnici menšieho obchodu, v ktorom pracoval a telo v plastovom vreci potom vyhodil do odpadu. Polícia Hernandeza zadržala 23. mája 2012 v štáte New Jersey a ten sa počas výsluchu k činu aj priznal. Jedným z najznámejších prípadov nezvestného dieťaťa bol aj prípad Madeleine McCannovej. Britské dievčatko sa stratilo 3. mája 2007 v portugalskom letovisku Algarve, kým rodičia večerali v reštaurácii. Vtedy ani nie 4-ročné dievčatko zmizlo bez stopy a dodnes sa ho nepodarilo nájsť.

V rámci Európskej únie je každé dve minúty nahlásené jedno stratené či nezvestné dieťa. Na Slovensku bolo napríklad za rok 2019 nezvestných 1 684 detí, z daného počtu však bolo 1 546 maloletých a mladistvých vypátraných.

Čo robiť, ak máte obavy, že sa vaše dieťa stratilo

V prvom rade treba preveriť všetky kontakty – rodinných príslušníkov, kamarátov, spolužiakov a prehľadať všetky miesta, kde by sa dieťa mohlo nachádzať. Dôležité je zistiť, čo všetko si dieťa mohlo zobrať so sebou, spomenúť si, čo malo na sebe oblečené a nájsť jeho najaktuálnejšiu fotografiu. A, samozrejme, ihneď nezvestnosť oznámiť na najbližšom policajnom oddelení. Na Slovensku neexistuje žiadny časový úsek, ktorý by vymedzoval, od ktorého momentu zmiznutia sa po dieťati začne pátrať. Najčastejšími príčinami nezvestnosti detí je útek za dobrodružstvom, problémy v škole a z toho vyplývajúca obava z rodičov, ale aj konflikty v rodine. Ojedinele sa vyskytnú aj prípady detí ako obetí násilných trestných činov alebo nešťastnej nehody.

V poslednom čase polícia zaznamenala aj nárast tzv. rodičovských únosov. U mladistvých je často lákadlom práca a zárobok v zahraničí.

Keď polícia urobí záznam o nezvestnom dieťati v pátracom informačnom systéme, táto informácia sa automaticky dostáva do Schengenského informačného systému. Policajný zbor pri pátraní po nezvestnej osobe tiež spolupracuje so všetkými mobilnými operátormi na území Slovenskej republiky, ktorí umožňujú vykonať lokalizáciu mobilného telefónu. Zároveň má polícia k dispozícii aj pohotovostný systém AMBER Alert Slovensko na pomoc deťom v ohrození. Používa sa v prípadoch, ak má polícia informácie o únose dieťaťa (nevzťahuje sa na tzv. „rodičovské únosy“), alebo ak sa dieťa stalo obeťou trestného činu. O vyhlásení AMBER Alert Slovensko rozhoduje Policajný zbor SR vždy individuálne po vyhodnotení všetkých informácií. Po vyhlásení cez AMBER Alert Slovensko sa odvysiela výzva verejnosti o pomoc pri pátraní po dieťati.

Vo všeobecnosti polícia po osobách pátra 20 rokov. Ak sa počas tohto časového obdobia osoba nenájde, prípadne sa nezistia iné relevantné skutočnosti, pátranie polícia ukončí.

V dnešnej dobe moderných komunikačných prostriedkov a otvoreného priestoru bez hraníc už hľadanie strateného dieťaťa nie je len o policajnom pátraní, v mnohých prípadoch je nápomocná aj verejnosť. Pomôcť môže každý.

Odoslať komentár