21 Máj, Utorok
 23 °C
TOP

Sladkú limonádu s bublinkami pijeme už viac ako 200 rokov

Zamysleli ste sa niekedy na tým, keď si v obchode kúpite či v kaviarni objednáte sladkú limonádu, komu vlastne vďačíme za toto dnes už bežné osvieženie? „Na svedomí“ ho má američan Townsend Speakman, ktorý pred 214 rokmi predal prvý ovocný nápoj s bublinkami.

Písal sa 22. máj 1807, keď sa v americkej Philadelphii prvýkrát objavila dovtedy vec nepoznaná. Sladká ovocná limonáda s obsahom kysličníka uhličitého, teda s bublinkami. Takéto prvenstvo vo svete gastronómie sa pripisuje Townsendovi Speakmanovi. Bol to práve on, kto prvýkrát predal ochutenú limonádu vo fľaši. A čo ho inšpirovalo? Sódová voda bola bežným nápojom, ktorý Američania popíjali. Výrobcovia vtedy tvrdili, že je zdraviu prospešná. Niektorí ľudia ju však odmietali pre jej „žiadnu“ chuť. Preto sa Speakman rozhodol pridať do sódy ovocnú príchuť. A tak sa na pultoch objavila prvá ochutená sóda s názvom Nephite Julep.

Počas nasledujúcich rokov prišlo ešte viacero rôznych experimentov s ochucovaním nápojov. Americkí lekárnici už vtedy skúšali použiť na ochutenie sódy napríklad púpavu, citrón či zázvor. Najpopulárnejšiu limonádu, ktorá je dodnes obľúbeným nápojom na celom svete, však vynašiel lekárnik John Styth Pemberton. A to z listov rastliny coca a z orechov rastliny cola. Už viete, o akom nápoji je reč? Nápoj pod názvom Coca-cola sa prvýkrát dostal do predaja 8. mája 1886 v Jakobsovej lekárni v americkej Georgii.

Odoslať komentár