26 Apríl, Piatok
 16 °C
TOP

Od ničivého požiaru vo Važci uplynulo 90 rokov

Písal sa 17. júl 1931, keď sa pod Tatrami udiala obrovská tragédia. O strechu nad hlavou prišlo približne dvetisíc ľudí, dvaja prišli o život. Vtedajšia podoba obce Važec sa zachovala iba vďaka obrazom Jana Hálu, rodáka z Čiech, ktorý sa v tejto malebnej obci usadil ešte pred tragickými udalosťami.

Ľudia z Važca boli 17. júla 1931, tak ako zvyčajne, na poli. V tom ktosi zahliadol hustý dym šíriaci sa z dediny. Bez zaváhania utekali všetci chrániť svoje domovy. Rozsiahly požiar sa však šíril takou rýchlosťou, že šanca na jeho uhasenie bola mizivá. V dedine boli drevenice a humná so senom. S ohňom bojovali hasiči z Liptovského Mikuláša, Popradu či zo Svitu, no napriek tomu zhorela do tla takmer celá dedina. Z 581 domov a poľnohospodárskych objektov v dedine zhorelo až 540. Asi dvetisíc ľudí ostalo razom bez strechy nad hlavou. O tom, ako tento ničivý požiar vznikol, sa viedli rôzne polemiky, pravá príčina zostala dodnes neodhalená.

Obec Važec v najvýchodnejšej časti Liptovskej kotliny bola podľa historických nálezov osídlená už v dobe kamennej. Archeológovia našli v týchto lokalitách niekoľko artefaktov aj z obdobia halštatskej kultúry či z obdobia po Veľkej Morave. Pohľad do historických písomností napovedá mnoho o živote ľudí vo Važci z konca 13. storočia. Zo 16. storočia sa zachovali písomnosti, ktoré svedčia o vybudovanej škole. V roku 1773 vykonali J. Cirbesz z Važca a J. Bucholtz zo Spiša prvý zdokumentovaný výstup na Kriváň. Počas revolučných rokov tu pôsobil evanjelický farár Michal Šoltýs a učiteľ Daniel Ferienčik. Dôležitým momentom pre rozvoj tejto časti Slovenska, resp. Rakúsko-Uhorska, bola výstavba Košicko-bohumínskej železnice. Od decembra 1871 sa obyvatelia obce vďaka ľahšie dostali do okolitých miest, napríklad aj do Liptovského Mikuláša či do Popradu.

V roku 1922 Ondrej Húska a František Havránek objavili Važeckú jaskyňu, ktorá bola v roku 1928 sprístupnená verejnosti. Po ničivom požiari v júli 1931 mnohých obyvateľov Važca muselo odísť či už na Dolnú zem, ale aj do ďalekej Ameriky.

Odoslať komentár