26 Apríl, Piatok
 3 °C
TOP

Pozor na prehriatie organizmu a úpal

Letné horúčavy ešte nepovedali posledné slovo a preto je hrozba úpalu ešte stále aktuálna. Úpal je poškodenie zdravia, ku ktorému dochádza pôsobením vysokej teploty alebo vlhkosti prostredia na organizmus, kedy telo nie je schopné odvádzať prebytočné teplo a dochádza k poškodeniu organizmu teplom. V horúcich slnečných dňoch nie je úpal vôbec výnimočný.

Na tepelný úpal sú náchylní najmä starší ľudia a malé deti. Novorodenci a dojčatá nemajú vyvinuté termoregulačné mechanizmy, úpal im hrozí už po niekoľkých minútach. Rodičia by mali pravidelne kontrolovať, aby deti nosili ľahký, vzdušný, svetlý odev, pokrývku hlavy, dodržiavali pitný režimu a používali krémy s vysokým ochranným faktorom.

Príznaky tepelného úpalu:

-vyčerpanie z tepla – únava, nepokoj, bolesť hlavy, závrate, nevoľnosť, vracanie, hnačky, kŕče, rýchle dýchanie, zrýchlený pulz,

-poruchy vedomia,

-bizarné správanie, halucinácie, zmeny duševného stavu,

-zmätenosť, dezorientácia,

-bezvedomie,

-suchá koža – typická pri úpale z nadmernej námahy.

Prvá pomoc pri úpale spočíva v postupnom ochladzovaní a náhradou tekutín, okamžité vyhľadanie chladného prostredia s prístupom čerstvého vzduchu, uvoľnenie, prípadne úplné odstránenie odevu. Ďalšou voľbou je sprchovanie vlažnou vodou, priloženie vrecka s ľadom na zátylok, pod pazuchy – axily a na slabiny.

Odborníci hovoria, že medzi 11 až 15. hodinou by sme sa nemali vystavovať slnečným lúčom. Pri extrémnych horúčavách odporúčajú obmedziť alkoholické a kofeínové nápoje, ktoré zbytočne odvodňujú organizmus. Vhodné je piť minerálky s obsahom solí, ktoré dodávajú do organizmu stratené minerály. Dôležité je aj zvýšenie príjmu čerstvej zeleniny a ovocia, ktoré poskytnú extra dávku tekutín, obmedzenie fyzickej námahy (predovšetkým v poludňajších hodinách), treba obmedziť pohyb na slnku v najväčšej horúčave, robiť si prestávky na chladných miestach (v tieni), nosiť vhodnú pokrývku hlavy, preventívne ošetriť kožu opaľovacím krémom a nosiť slnečné okuliare.

Informácie poskytol Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava

zdroj foto Olichel pixabay

Odoslať komentár