25 Apríl, Štvrtok
 8 °C
TOP

Dehydratácia organizmu – príznaky, prevencia, liečba

Voda je pre náš organizmus nenahraditeľná. Ak jej máme nedostatok, môže dôjsť k dehydratácii, teda nedostatku vody v organizme, ktorá môže viesť k vážnym zdravotným ťažkostiam.

Počas horúcich letných dní by si na dehydratáciu mal dávať pozor každý, no najmä športovci a ľudia pracujúci vo vonkajších či neklimatizovaných priestoroch. Najviac ohrození sú seniori a deti. Množstvo potrebného denného príjmu tekutín pritom závisí od individuálnych potrieb každého človeka, jeho zdravia, úrovne aktivity, prostredia a mnohých iných faktorov.

Dehydratácia sa môže prejaviť napríklad: suchými perami, tmavším močom, závratmi, bolesťami hlavy, únavou či podráždenosťou. Pri prehlbovaní stavu môže dochádzať k zníženej elasticite kože, zníženej tvorbe slín, sĺz, moču, ďalej možno napríklad pozorovať napríklad až vpadnuté oči, zrýchlený pulz, znížený tlak, môže nastať až dezorientácia, poruchy vedomia. V ťažkých stavoch môže nastať i šok z nedostatku tekutín.

Liečba dehydratácie – liečba ľahkej dehydratácie spočíva v doplnení hladiny tekutín v tele. To sa dá dosiahnuť konzumáciou napríklad čistej vody, prípadne rehydratačných roztokov. Tekutiny je treba dopĺňať primerane, nie nárazovo vo veľkých objemoch. Dôležité je zabezpečiť pokojový režim, vhodnú teplotu prostredia. V prípade, že dehydratáciu zapríčinilo ochorenie, je nevyhnutná jeho liečba. Ak príznaky dehydratácie neprechádzajú, prehlbujú sa alebo ide o vážnejší stav dehydratácie, je potrebný odborný lekársky zásah.

Prevencia – najlepšie je dehydratácii predísť dostatočným pravidelným príjmom tekutín ako i vhodnou stravou so zvýšeným podielom ovocia a zeleniny. „Vhodným nápojom je čistá voda, prípadne napríklad ochutená čerstvým citrónom, prípadne aj čerstvé ovocné a zeleninové šťavy riedené vodou. Čierny čaj, káva a alkohol nie sú vhodné, keďže majú močopudný účinok. Nevhodné sú aj balené sladené nápoje s vysokým podielom cukru,“ hovorí MUDr. Šranková z Poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava. Dobrá je podľa odborníčky aj kontrola objemu a vzhľadu vylúčeného moču. Ten by mal byť svetlo žltý, bez zápachu.

Tip:

Na zabezpečenie pitného režimu je možné napríklad i jeho vizuálne pripomínanie si takzvaným optickým pitím. Ráno si treba pripraviť vhodný nápoj do fľaše, z ktorej počas dňa pijeme a tým si zároveň kontroluje množstvo vypitých tekutín.

Informácie poskytol Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava

zdroj foto congerdesign pixabay

Odoslať komentár