20 Júl, Sobota
 24 °C
TOP

Hrad nad Vinným je plný noviniek

Hrad nad Vinným je miesto hodné výletu pre celé rodiny. Očarí nový vstupný most, vstupná uvítacia sála, takzvaný Dom kapitána, galéria, oddychová zóna aj romantická vyhliadka. Na hrade ožilo tradičné tesárstvo aj ďalšie stredoveké remeslá.

Na Vinianskom hradnom vrchu tento rok pribudli chýbajúce služby a priestory, aby sa hradní dobrovoľníci a aj jeho návštevníci cítili čo najlepšie. Hneď po príchode na hrad cez drevenú lávku si môžu záujemcovia objednať služby sprievodcu a zistiť, čo všetko sa na hrade práve deje. Nedávno bol pri archeologickom výskume objavený palác a jeho stena teraz slúži ako akási galéria na zorientovanie sa v histórii hradu aj celej oblasti.

Zaujme aj nová vyhliadka

Hrad Vinné pozýva na návštevu všetky vekové kategórie, nech už sú v tejto časti Košického kraja z akýchkoľvek dôvodov. Je to skvelé miesto, kde môžete stráviť romantické chvíľky napríklad na novej vyhliadke s výhľadom na Východoslovenskú nížinu. Hrad bol totiž postavený na sopečnej kryhe na južných výbežkoch Vihorlatských vrchov, v nadmorskej výške 325,3 m n. m. Je ideálnym miestom aj na piknik s deťmi, ktoré sa nebudú vedieť vynadívať na dobovo oblečených majstrov tesárov či kuchárov, ktorí na hrade denne pracujú.

Michalovský prvý rytier

Hrad nad Vinným, ktorý sa týči nad brehmi Vinianskeho jazera postavili v 13. storočí, a za jeho hradbami býval aj druhý najmocnejší muž Rakúsko-Uhorska po kráľovi, vtedajší dalmátsko-chorvátsky bán, Albert Užský. Tohto protihustiského bojovníka si na Zemplíne dodnes pripomínajú ako michalovského prvého rytiera.

Vinianske jazero

Po návšteve hradu sa môžete osviežiť vo vodách Vinianskeho jazera. To sa rozprestiera na ploche 8 hektárov a má hĺbku 3 metre. Vzniklo v sedle na upätí dvoch vrchov vytvorením umelej hrádze a privedením vody z Vinianskeho potoka. Je obklopené okolitými lesmi a vytvára jedinečné podmienky na relax, člnkovanie, rybolov a turistiku v okolí.

Informácie a foto poskytla KOCR Košice Región Turizmus

Odoslať komentár