Prinášame pravidlá ochrany pred črevnými nákazami
Črevné nákazy sú závažným zdravotníckym problémom. Hoci u zdravých dospelých ľudí prebiehajú zvyčajne takmer bez závažnejších komplikácií, u oslabených osôb, malých detí a starších ľudí môžu viesť k závažným komplikáciám. Je preto veľmi dôležité dodržiavať zásady osobnej hygieny, ale dbať aj na dostatočnú tepelnú úpravu potravín či ich správne skladovanie.
WHO ponúka desatoro k ochrane pred črevnými nákazami:
Výber zdravotne bezchybných potravín: pri nákupe uprednostňujte tepelne spracované potraviny, napríklad pasterizované mlieko pred surovým. Potraviny konzumované v surovom stave dokonale umyte.
Dokonalé preváranie potravín: dôkladné varenie usmrcuje mikroorganizmy, podmienkou je však dosiahnutie teploty minimálne 70°C počas 20 minút vo všetkých častiach spracovávanej potraviny (napríklad hydina pri kosti).
Konzumácia bezprostredne po uvarení: pokiaľ sú uvarené pokrmy ponechané v izbovej teplote, mikroorganizmy, ktoré proces varenia prežili, sa začnú množiť, prípadne produkovať toxín. Čím dlhší je interval medzi tepelným spracovaním a konzumáciou, tým je riziko väčšie.
Dôkladné zohrievanie potravín: uvarené potraviny je potrebné zohrievať pri teplote minimálne 70°C.
Zabráňte skríženej kontaminácii surových a uvarených potravín: bezpečne uvarené potraviny sa môžu sekundárne kontaminovať surovými, a to priamo dotykom alebo nepriamo, použitím toho istého noža, dosky na krájanie a podobne.
Umývanie rúk: je nutné pred prípravou potravín, počas jej prerušenia, po opracovaní surových potravín a, samozrejme, po použití toalety, prebaľovaní dieťaťa a dotyku domácich zvierat.
Čistota kuchynského zariadenia: potraviny môžu byť kontaminované mikroorganizmami z pracovných plôch a kuchynských pomôcok. Prevenciou je udržiavať celé zariadenie v dokonalej čistote.
Zabezpečte ochranu potravín pred hmyzom, hlodavcami a inými zvieratami, ktoré môžu tiež prenášať patogénne mikroorganizmy.
Na prípravu jedál a nápojov používajte výhradne pitnú vodu.
Informácie poskytol ÚVZSR