21 Máj, Utorok
 16 °C
TOP

Prečo sa nebáť očkovania proti Covidu vysvetľuje rezort zdravotníctva

Naši zdravotníci sa už v týchto dňoch pripravujú na ďalší prílev pacientov s Covid-19. Najúčinnejší spôsob ako môžeme zdravotníkom pomôcť, je zaočkovať sa a propagovať očkovanie aj medzi našimi blízkymi. Pre ľudí, ktorí majú pochybnosti o očkovaní proti Covidu a ešte stále s ním váhajú, pripravil rezort zdravotníctva podrobnejšie informácie, ktoré im môžu pomôcť sa v problematike lepšie zorientovať.

Z prieskumov verejnej mienky, ale aj z monitoringu a analýz sociálnych sietí, pozná ministerstvo zdravotníctva najčastejšie sa opakujúce dôvody, prečo niektorí ľudia váhajú s očkovaním a prináša prehľad päť najčastejších z nich spolu s vysvetlením.

Prvý dôvod: „VAKCÍNY BOLI VYVINUTÉ PRÍLIŠ RÝCHLO“

Technológia, na ktorých sú mRNA vakcíny postavené, nie je úplne nová. Bola vyvíjaná už od 90-tych rokov, vedci tak nezačínali od nuly. Kvôli urgentnosti pandémie bol proces schvaľovania vakcín administratívne zjednodušený a zrýchlený, ale nikdy nie na úkor bezpečnosti. S tým súvisí aj podmienečná registrácia vakcín, ktorá však neznamená, že vakcíny sú „experimentálne“. Je to štandardný postup a na Slovensku sa používa ďalších 114 liekov, ktoré sú v podmienečnej registrácii. Všetky registrované vakcíny, s ktorými sa u nás očkuje proti Covidu, museli prejsť tromi kolami klinického skúšania na desiatkach tisíc dobrovoľníkov a v reálnej praxi sa nimi zaočkovalo už vyše 2 miliardy ľudí na celom svete.

Druhý dôvod: „BOJÍM SA VEDĽAJŠÍCH ÚČINKOV“

Vakcíny proti Covidu majú, podobne ako takmer všetky liečivá, vedľajšie účinky. Všetky relevantné inštitúcie ich od začiatku poctivo skúmajú a otvorene o nich komunikujú, ŠÚKL hlásenia o podozreniach na vedľajšie účinky pravidelne zverejňuje na svojej stránke. Na rozdiel od iných liečiv, o vakcínach proti Covidu sa mimoriadne veľa hovorí, preto sú tieto obavy pochopiteľné. Masívne očkovanie po celom svete však potvrdilo to, čo ukazovali klinické skúšania: vakcíny sú bezpečné. Vedľajšie účinky majú takmer vždy podobu krátkodobých nepríjemností (teplota, únava, bolesť hlavy) a závažné vedľajšie účinky sa objavujú veľmi zriedkavo. Je pravdou, že po zaočkovaní miliónov ľudí sa objavili aj vedľajšie účinky, ktoré klinické skúšania neodhalili – prípady vzácnych krvných zrazenín alebo myokarditídy. Klinické skúšania však tieto vedľajšie účinky neodhalili práve preto, že sú mimoriadne zriedkavé. Je tiež pravdou, že sa objavilo niekoľko úmrtí s možným súvisom s očkovaním (4 prípady v SR). Takéto prípady sú však extrémne zriedkavé v porovnaní s tým, koľko úmrtí a hospitalizácii spôsobil Covid-19 (v SR vyše 12 500).

Tretí dôvod: „OBÁVAM SA OČKOVANIA KVÔLI MOJIM OCHORENIAM“

Vo všeobecnosti platí, že kontraindikácii (teda prekážok) pre očkovanie proti Covidu-19 je veľmi málo. Platí tiež, že chronické ochorenia a vysoký vek nielenže nie sú prekážkou pre očkovanie, ale naopak, sú dôvodom navyše, prečo by ste sa mali dať očkovať čo najskôr. Pre ľudí s pridruženými ochoreniami predstavuje Covid väčšiu hrozbu. Kontraindikácie pre očkovanie proti Covidu sú: alergia na jednu zo zložiek vakcíny; fáza akútneho zhoršovania chronického ochorenia; akútne febrilné ochorenie; prípady po závažnej alergickej reakcii na prvú dávku vakcíny. Okrem týchto prípadov vo všeobecnosti platí, že očkovať sa môžu všetci ľudia nad 12 rokov s akýmikoľvek ochoreniami a problémami.

Štvrtý dôvod: „BOJÍM SA NEZNÁMYCH DLHODOBÝCH ÚČINKOV“

Všetky vedľajšie účinky popísané v príbalových letákoch registrovaných vakcín proti Covidu, s ktorými sa na Slovensku aktuálne očkuje, sú krátkodobé. Dlhodobé účinky sú pri vakcínach vo všeobecnosti raritné. Rovnako nie je dôvod obávať sa, že by sa niektoré vedľajšie účinky mohli objaviť až po rokoch, všetky zložky vakcíny opustia naše telo po niekoľkých dňoch. Na Slovensku je registrovaných 82 rôznych vakcín, ani v jednom prípade nedošlo k spätnej deregistrácii kvôli neskôr sa objavujúcim vedľajším účinkom. MRNA vakcíny sú síce relatívne nové, ale nie sú úplne nové. Na dobrovoľníkoch sa rôzne mRNA vakcíny testovali už posledné tri roky a nie je známy žiadny prípad dlhodobých vedľajších účinkov. Naopak, pri ochorení Covid-19 sa najčastejšie hovorí o jeho smrtnosti, ale dôležité sú aj dlhotrvajúce následky, s ktorými sa časť ľudí trápi aj dlho po vyliečení. Pri Covide vieme, že je nebezpečný aj kvôli tomu, že dokáže spôsobovať dlhodobé problémy.

Piaty dôvod: „SOM MLADÝ A ZDRAVÝ, TAK NA ČO SA OČKOVAŤ?“

Aj pri mladých a zdravých ľuďoch sú riziká vyplývajúce z Covidu vyššie ako riziká spojené s očkovaním. Pri Delta variante dáta zo zahraničia ukazujú, že viac mladých ľudí končí v nemocnici – to súvisí aj s tým, že starší ľudia sú vo väčšej miere zaočkovaní. Až 13,7 percenta ľudí pociťuje dlhodobé ťažkosti aj po prekonaní Covidu. Mladý a zdravý človek by sa však nemal očkovať len kvôli sebe, ale aj kvôli tomu, aby nenakazil nikoho vo svojom okolí.

Informácie poskytlo MZ SR

Odoslať komentár