16 Jún, Nedeľa
 0 °C
TOP

Pozor na mrazivé počasie

Mrazivé teploty môžu pre nás podľa odborníkov predstavovať poriadnu záťaž. Mrazivé počasie ťažšie znášajú ľudia s chorými cievami, pričom srdciarov mínusové teploty doslova ohrozujú na živote.

Pre srdciarov platí základná rada – vyhnite sa rýchlej chôdzi na studenom vzduchu. „Srdciari si musia dávať pozor najmä na nízke ranné teploty a studený vietor, ktorý fúka rovno do tváre. Vdychovaním studeného vzduchu môže dôjsť k zúženiu ciev, a tým k vyvolaniu srdcového záchvatu. Najmä pacienti s angínou pectoris, teda tí, ktorí trpia na nedokrvenie, by mali spomaliť chôdzu a mali by minimalizovať aktivity v mrazivom počasí,“ informuje Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava.

Koho zima a mráz ohrozuje najviac?

-Najmä malé deti, ktoré nemajú dostatočnú schopnosť tepelnej regulácie. Preto by mali byť deti pri pobyte vonku dobre oblečené a chránené proti mrazivému vzduchu.

-Pre určitú skupinu ľudí trpiacich na astmu platí, že mrazivý vzduch spúšťa astmatický záchvat. Astmatici by si mali dávať pozor aj na respiračné vírusy, ktoré kolujú medzi ľuďmi najmä v zime.

-Ďalšou rizikovou skupinou sú aj seniori, nakoľko sa ťažšie prispôsobujú teplotným zmenám. Čím je človek starší, tým ťažšie túto záťaž zo zmeny počasia znáša. Pri nízkej teplote musí srdce viac pracovať, aby si udržalo telesnú teplotu.

-Extrémnej zime by sa mali vyhnúť aj ľudia s oslabenou imunitou, ktorí len nedávno prekonali ochorenie.

-Preťažení ľudia, ktorí žijú v dlhodobom strese.

-Tiež ľudia bez domova, ktorí sú priamo ohrození podchladením, čo je stav ohrozujúci život.

-Zimné mrazy sú mimoriadne nebezpečné najmä pre pacientov so zvýšeným krvným tlakom. Vedeli ste, že v zime krvný tlak narastá dokonca až o 33%.

Rady pre „srdciarov“

Pri extrémne nízkych teplotách ostaňte radšej doma, ak už musíte ísť von, vezmite si viac tenších vrstiev oblečenia, dajte si čiapku, šál, rukavice a teplé ponožky, vyhnite sa rýchlej chôdzi na studenom vzduchu, ak toto odporúčanie nedodržíte, môžete pocítiť bolesť na hrudi, nedýchajte studený vzduch, pretože vdychovanie studeného vzduchu spôsobuje srdcové záchvaty a vaše cievy budú na chlad reagovať kŕčmi a zúžením.

Zdroj informácií Fb / RÚVZ Bratislava, pripravil odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu

Ilustračné foto. zdroj pixabay

Odoslať komentár