16 Jún, Nedeľa
 0 °C
TOP

Pozor na kliešťovú encefalitídu

Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) upozorňuje na svojej webovej stránke, že kliešťovou encefalitídou sa možno nakaziť aj z nepasterizovaného mlieka či tepelne neupravených mliečnych výrobkov, teda napríklad aj pitím čerstvého, tepelne neopracovaného ovčieho či kozieho mlieka alebo zjedením mliečnych výrobkov z takéhoto mlieka. Nákazy z mliečnych výrobkov evidujú aj tento rok.

V roku 2023 bolo k 7.6.2023, hlásených 32 prípadov kliešťovej encefalitídy po konzumácii tepelne nespracovaných výrobkov z infikovaného mlieka. Najviac prípadov bolo priebežne hlásených z Banskobystrického a Trenčianskeho kraja. „Vlani sme zaznamenali najvyšší výskyt prípadov kliešťovej encefalitídy na Slovensku za posledných 60 rokov. Počet prípadov presiahol číslo 200, ktoré bolo naposledy prekročené v roku 1960. Aj počas leta sme evidovali viaceré epidémie, pri ktorých boli za pravdepodobný prameň nákazy KE považované výrobky z nepasterizovaného (ovčieho) mlieka,“ popisujú odborníci.

Mlieko treba prevariť

„Osobám, ktoré nie sú očkované proti kliešťovej encefalitíde, odporúčame v prípade nepasterizovaných mliečnych výrobkov, najmä ovčieho a kozieho pôvodu, prevariť surové mlieko pred konzumáciou. Syr vyrobený zo surového mlieka je zas potrebné opiecť z oboch strán,“ radia odborníci a dodávajú, že vírus kliešťovej encefalitídy sa ničí pri teplote 70 °C.

Prevenciou je očkovanie proti ochoreniu

Očkovať proti kliešťovej encefalitíde sa možno celoročne. Podľa odborníkov je ideálne začať očkovanie štandardnou schémou už v zimných mesiacoch, kedy kliešte nie sú aktívne. „V súčasnosti, za účelom rýchleho dosiahnutia ochrany (tá nastáva približne 14 dní po aplikácii druhej dávky vakcíny) je možné použiť zrýchlenú očkovaciu schému,“ odporúčajú. Následné preočkovanie je o tri roky po ukončení základnej schémy. Intervaly ďalších preočkovaní sú tri, respektíve päť rokov v závislosti od zdravotného stavu a veku očkovanej osoby. „Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde odporúčame ľuďom, ktorí v rámci výkonu svojej práce môžu prísť do kontaktu s kliešťovou encefalitídou, ako sú napríklad zamestnanci v lesnom hospodárstve, zememerači, značkári turistických chodníkov, zamestnanci horských chát a lanoviek a podobne. Samozrejme, toto očkovanie sa odporúča aj ľuďom, ktorí trávia svoj voľný čas v prírode – psíčkarom, hubárom, turistom a podobne,“ uzatvárajú odborníci.

zdroj foto pixabay

Odoslať komentár