22 Máj, Streda
 22 °C
TOP

Pomelo prospeje zdraviu

Pomelo je ovocie, ktoré podľa odborníkov podporí výživu nášho tela a pozitívne ovplyvní naše zdravie. V našom jedálničku by preto nemalo chýbať.

Pomelo pochádza z juhovýchodnej Ázie, pripomína grapefruit, ale je väčšie a predáva sa vo fólii, poprípade v sieťke. Úlohou fólie je spomaliť proces vysychania dužiny vo vnútri. Dužina obsahuje veľkú nálož zdraviu prospešných látok a nachádzajú sa v nej aj látky, ktoré majú antibakteriálne účinky. Toto ovocie sa osvedčilo najmä v boji proti zápalu močových ciest. Ak práve zápasíte s bakteriálnou alebo vírusovou infekciou, s horúčkou, kašľom či obyčajným nachladnutím, siahnite po pomele. Pomelo obsahuje vysoký podiel vitamínu C (kyseliny askorbovej). „Už 200 gramov tohto ovocia vám dodá odporúčanú dennú dávku vitamínu C. Zásobí telo železom, zinkom, draslíkom, fosforom, horčíkom, vápnikom, sodíkom“, hovorí Mgr.Klinčáková z poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava a dodáva, že to je potrebné najmä u ľudí trpiacich anémiou.

Pomôže aj pri chudnutí

Pomelo sa využíva aj pri chudnutí. Vďaka vysokému podielu vlákniny odstraňuje problémy s trávením, zápchu ako aj hnačku. Vysoký obsah draslíka pomôže čeliť kŕčom a stuhnutým svalom. Pomáha pri udržaní hustoty kostí , práve preto ho odborníčka odporúča ako prevenciu osteoporózy. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov môže pomelo účinkovať proti starnutiu. Hlavné antioxidanty sú naringenín a naringín. Okrem toho pomelo obsahuje protizápalový antioxidant lykopén, ktorý sa nachádza aj v rajčinách.

Informácie poskytol Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava

text pod foto: zdroj foto RaymondPoon pixabay

Odoslať komentár