21 Máj, Utorok
 16 °C
TOP

Nepodceňujte prípravu na túru

Horská záchranná služba (HZS) apeluje na turistov: pri príprave na túru je nevyhnutné mať predstavu o type terénu a tomu prispôsobiť výstroj a výzbroj.

Pre nedostatok prírodného snehu sa skialpinisti sústreďujú na zjazdovky a zvýšil sa aj počet peších turistov. Horská záchranná služba odporúča sa na pohyb v horách pripraviť vopred a mať predstavu o teréne.

Pri príprave na túru je rozhodujúce mať predstavu o teréne, ktorý nás na nami zvolenej trase čaká. Opakujúcim sa problémom uplynulých dní bol zľadovatený terén a nesprávny výstroj či výzbroj. Retiazkové mačky sú určené na ľahšiu turistiku, stúpacie železá sú robustnejšie a odolnejšie, disponujú prednými hrotmi,“ vysvetlil riaditeľ HZS Marek Biskupič.

Retiazkové mačky – sú vhodné na ľahšiu turistiku, keď je chodník relatívne upravený a jeho sklon nie je veľký. Sú jednoduché na použitie a tiež na pohyb. Na rozdiel od turistických mačiek nemajú predné hroty, sú ľahšie, jednoducho sa pripevnia o topánku. Pre väčšiu bezpečnosť je vhodné kombinovať ich použitie s turistickými paličkami. Vhodnými lokalitami pre ich použitie sú doliny, ako napríklad turistika na Žiarsku chatu v Západných Tatrách, alebo na Hrebienok vo Vysokých Tatrách, a teda všeobecne terén s menším sklonom (turistické chodníky). Retiazkové mačky je vhodné kombinovať s turistickými paličkami. „Pri nosení retiazkových mačiek treba pamätať na to, že sneh sa môže rýchlo nalepiť na kovové časti konštrukcie a tým pádom mačky strácajú funkciu. Tiež by sa mohli pomerne ľahko poškodiť v teréne, kde je mnoho skál,“ zdôrazňuje riaditeľ HZS Marek Biskupič.

Stúpacie železá (mačky) – sú robustnejšie, odolnejšie a disponujú prednými hrotmi. Sú vhodné do viac exponovaného terénu. V takomto type terénu je už ťažšie odhadnúť, na aké podmienky natrafíme, a preto potrebujeme byť pripravení na ich rôznorodosť. Lokalitami, kde sa nám môžu zísť mačky môžu byť hrebene, napríklad hrebeň Malej Fatry či hrebeň Nízkych Tatier, okolie Ďumbiera, Baranec v Západných Tatrách či Zbojnícka chata, Téryho chata alebo Predné Solisko vo Vysokých Tatrách. „Treba mať na pamäti, že samotné mačky v exponovanejčích terénoch nestačia a je potrebné mať v ruke aj cepín,“ povedal riaditeľ HZS Marek Biskupič. Rozdiel oproti retiazkovým mačkám je aj v type chôdze – pri chôdzi v mačkách je potrebné nohy zdvíhať kúsok vyššie, aby človek nezakopol o predné hroty a zároveň je potrebné chodiť naširšie, keďže hroty mačiek sú oproti retiazkovým mačkám výrazne väčšie a agresívnejšie a hrozí riziko zakopnutia o nohavice a tým možný vznik pádu.

zdroj foto pixabay

Odoslať komentár