22 Máj, Streda
 21 °C
TOP

Lieky nakupujte len z overených zdrojov

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) dlhodobo varuje pred rizikami nákupu liekov z neoverených zdrojov, napríklad pri nákupe, darovaní alebo vymieňaní na sociálnych sieťach a rôznych inzertných portáloch.

„Pri nákupe liekov mimo legálneho reťazca existuje veľké riziko, že sa dostanete k falšovaným liekom,“ upozorňujú odborníci, podľa ktorých falšované lieky v niektorých prípadoch vzhľadovo naozaj vyzerajú ako originál a v domácom prostredí pacient nemá možnosť odhaliť, že sa jedná o falšovaný liek. „Preto je veľmi dôležité, aby boli pacienti obozretní, a aby k nákupu liekov cez internet pristupovali veľmi zodpovedne,“ dodávajú.

Ako môžete kúpiť lieky bezpečne cez internet?

Vždy si najskôr overte, kde nakupujete. Legálny online predaj liekov je možný výlučne prostredníctvom schválených internetových lekární a týka sa len liekov s platnou registráciou, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis. Lieky viazané na lekársky predpis je povolené vydávať iba v takzvaných kamenných lekárňach. „Autorizované internetové lekárne majú na svojich stránkach zelené logo. Po kliknutí na logo budete presmerovaní na webovú stránku ŠÚKL, kde nájdete kompletný zoznam lekární s povolením na internetový výdaj,“ radia odborníci.

Falšované lieky prinášajú riziká

Falšované lieky sú spojené s mnohými rizikami – častokrát neobsahujú žiadnu účinnú látku, prípadne jej obsahujú nedostatok alebo nadbytok. Na liečbu ochorenia preto môžu byť príliš slabé, čo môže mať za následok zhoršenie zdravotného stavu. Naopak, pri príliš vysokej koncentrácii účinnej látky hrozí predávkovanie. Nezriedka sa objavujú prípady, keď prípravok obsahuje úplne inú účinnú látku, ako deklaruje výrobca, respektíve predávajúci. „Falšované lieky môžu byť zdravie ohrozujúce, môžu obsahovať napríklad jedy na potkany, cement, ťažké kovy ako arzén, hliník a ortuť, nemrznúce zmesi, farby na steny, parketový vosk, farbivá do tlačiarní a podobne,“ uzatvárajú odborníci.

Zdroj informácií ŠÚKL

zdroj foto pexels pixabay

Odoslať komentár