22 Júl, Pondelok
 23 °C
TOP

Je čas vysádzať zemiaky

V posledných rokoch sa do záhradníčenia púšťa čoraz viac ľudí. Jednou z plodín, ktorá nie je na pestovanie príliš náročná a potešiť nás môže celkom slušnou úrodou sú zemiaky. Vysadiť ich môžeme na políčko, prípadne pestovať vo vreciach. Voľba je na nás. Vhodný čas na výsadbu je polovica až koniec apríla, ideálne po posledných mrazoch.

Ak chceme dosiahnuť dobrú úrodu, mali by sme si zakúpiť kvalitné sadbové zemiaky. Podľa toho, kedy plánujeme úrodu zberať, vyberáme vhodnú odrodu. Rozlišujeme veľmi skoré, poloskoré, skoré a neskoré. Veľmi skoré odrody majú najkratšiu dĺžku pestovania, niektoré len 65 dní, neskoré aj 130 a viac dní.

Príprava pôdy

Zemiaky najviac obľubujú piesočnaté až hlinitopiesočnaté kypré pôdy. Skôr ako začneme s ich výsadbou, mali by sme si pripraviť pôdu, kvalitne ju zrýľovať a odstrániť burinu. Motykou si urobíme do pôdy brázdy vzdialené od seba 50 až 75 cm. Zemiaky sadíme klíčkami nahor tak, že ich vkladáme do hĺbky 4 až 20 cm, pričom sa snažíme dodržať rozostupy medzi zemiakmi 20 až 60 cm, podľa typu pôdy. Následne zemiaky zasypeme zeminou tak, že z nej vytvoríme malé kopčeky.

Starostlivosť

V priebehu rastu treba zemiaky polievať, občas ich okopať a taktiež zbaviť políčko buriny. Ak sa na nich objaví známy škodca – pásavka zemiaková, môžeme ju na menšej ploche, odstrániť pravidelným ručným zberom.

Zber

To, že sú zemiaky už vhodné na zber a následnú konzumáciu či uskladnenie, spoznáme podľa vädnutia nadzemnej vňate, čo sa prejavuje aj žltnutím listov.

Náš tip:

Od pestovania zemiakov vás nemusí odradiť ani to, že nemáte záhradu. Pestovať túto obľúbenú plodinu môžete aj na balkóne či terase a to v nádobách, sudoch alebo vo vreciach.

zdroj foto Nadezhda56 pixabay

Odoslať komentár