15 Jún, Sobota
 18 °C
TOP

Otestujte novú cyklotrasu na Gemeri

Región Gemer sa teší z novej cyklotrasy, ktorá prepája významné pamiatky v obci Ochtiná a jej okolí, a poskytuje cyklistom priestor na oddych či servis.

V blízkosti obcí Ochtiná a Slavošovce na Gemeri pribudol nový cyklochodník, dlhý 11,2 kilometra, ktorý prepojil tieto obce s turisticky významnými lokalitami v okolí – s Ochtinskou aragonitovou jaskyňou a Tunelom pod Homôlkou, známym tiež ako Slavošovský tunel. Trasa návštevníkov privedie aj k jednej z gotických perál Gemera, k Evanjelickému kostolu v Ochtinej, a na svojom konci sa napojí na cyklotrasu vedúcu z Banskobystrického kraja. Trasa vedie lesnou štrkovou cestou, mimo automobilovej premávky, čo prispieva k jej bezpečnosti a poskytuje možnosť športového vyžitia v prírode aj pre celé rodiny.

Cykloturistická trasa má mierny profil a poskytuje výhľady na Slovenské rudohorie a Veľký Radzim. Jej začiatok je situovaný v obci Ochtiná, kde sa napája na cykloturistickú trasu e č 2589. Ďalej pokračuje v smere Ochtiná rezervár, Ochtinský potok, Pod Bradáčom, Trejbová – Rejkovský potok a končí v areáli známom ako Dobšinského rozprávkareň, kde sa nachádza aj vstup do Slavošovského tunela. Cyklochodník sa pri tuneli napája na trasu vedúcu z Banskobystrického kraja, rovnako sa na trasu zo susedného kraja napája v Ochtinej. Tým je poskytnutá možnosť cyklistom z banskobystrickej župy navštíviť pamiatky v Košickom kraji. Cyklochodník tiež dáva alternatívu k automobilovej preprave, pretože v Ochtinej pri cyklotrase je miesto aj pre parkovanie áut.

Okolie Ochtinej je takým „slovenským Toskánskom“, a to vďaka jedinečným stredovekým maľbám nachádzajúcich sa v miestnych gotických kostolíkoch,“ hovorí predseda Košického kraja Rastislav Trnka. „Aj napriek tomu, že Gemer má čo návštevníkom ponúknuť, nevnímame ho ako typickú dovolenkovú destináciu. Vďaka dotácii sa nám však podarilo sprístupniť 11 kilometrov dlhú cyklotrasu, v rámci ktorej boli zrealizované terénne úpravy, vyžívanie a odvodnenie trasy, na trase sme postavili prístrešok, osadili infotabule v Ochtinej a Slavošovciach a pre lepšiu orientáciu sme v Rochovciach osadili rázcestník s informáciami o dĺžke zostávajúcej trasy,“ priblížil výsledky projektu, ktorý bol financovaný z krajského dotačného programu Terra Incognita pod názvom Bicyklom k pamiatkam, starosta obce Ochtiná Július Rusnák.

Informácie a foto poskytla KOCR Košice Región Turizmus

Odoslať komentár