Ako zvládnuť osamelosť?
Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňujú na potrebu budovania si kvalitných medziľudských vzťahov, pretože tie vplývajú na naše duševné aj fyzické zdravie. Sociálne odlúčenie a osamelosť postihuje ľudí všetkých vekových kategórií a na celom svete. Podľa odhadov WHO čelí sociálnemu odlúčeniu jeden zo štyroch starších ľudí. V prípade adolescentov sa odhaduje, že osamelosť zažíva päť až pätnásť percent.
„Ľudia, ktorí majú silné a kvalitné vzťahy, bývajú menej náchylní k úzkosti či k riziku rozvoja depresie a lepšie sa vyrovnávajú so stresom. Okrem toho, dobré vzťahy môžu pomôcť pri zvládaní zdravotných problémov a zlepšiť celkovú kvalitu života,“ hovoria Odborníci z ÚVZ SR a dodávajú, že pocit osamelosti sa u človeka rozvíja, pokiaľ nie je dlhodobo napĺňaná potreba socializácie, pričom sa môže vyskytnúť v akejkoľvek etape ľudského života. Ovplyvniť to môže viacero faktorov, ako napríklad strata blízkej osoby, nedostatok sociálnych kontaktov, životné zmeny, ako sú napríklad odsťahovanie sa do iného mesta či krajiny, zmena zamestnania, prípadne chronické ochorenie.
Osamelosť môže vplývať na zdravie
Osamelosť a sociálne odlúčenie sa spája s viacerými rizikami, ako sú napríklad: zvýšenie hladiny stresových hormónov, zníženie kvality spánku, zvýšené riziko rozvoja depresie, zvýšené riziko vzniku kognitívnych porúch – napríklad poruchy pamäte, zvýšené riziko rozvoja niektorých chronických ochorení – príčinou môže byť chronický stres, ktorý môže mať negatívny vplyv na zdravie srdca a ciev, prípadne môže osamelosť viesť k zhoršeniu zdravých návykov, ako je napríklad nezdravá strava, fajčenie, nedostatok pohybu, ktoré sú rizikovými faktormi pre vznik kardiovaskulárnych ochorení.
Odporúčania odborníkov pri zvládaní osamelosti
-Komunikujte s rodinou a priateľmi – Niekedy pomôže prítomnosť niekoho, o koho sa môžete „oprieť“. Porozprávajte sa s niekým, komu dôverujete o tom, ako sa cítite. Hovoriť o svojich pocitoch sa môže zdať skľučujúce, ale môže vám pomôcť uvedomiť si, že nie ste sami.
-Zapojte sa do komunitných aktivít vo svojom okolí – Môžete sa venovať činnostiam, ktoré máte radi a zároveň spoznať nových ľudí, pomôže vám to prekonať pocity osamelosti. Vyhľadajte vo svojom okolí komunity a skupiny, ktoré sa venujú rovnakým záľubám, alebo sa naopak odhodlajte vyskúšať úplne novú aktivitu.
-Staňte sa dobrovoľníkom – Zapojte sa do dobrovoľníckej aktivity vo svojej komunite, dobročinné aktivity vám môžu prinášať pocity uspokojenia a naplnenia. Zároveň môžete spoznať nových ľudí, získať nové kontakty, nových priateľov a zároveň aj nové skúsenosti.
-Naplánujte si na každý deň aktivitu, na ktorú sa budete tešiť – Nemusí ísť o nič zložité či náročné, postačia aj drobné zdroje radosti ako sú prechádzka, športové aktivity, čítanie knihy, maľovanie, písanie denníka, prípadne kurzy cvičenia, tanca alebo kreatívne kurzy.
-Trávte viac času v prírode – Pobyt v prírode upokojuje a prechádzky v prírode aj v mestskom parku dokážu zvýšiť pocit pohody a zlepšiť náladu. Môžete stretnúť nových ľudí, prehodiť pár slov, usmiať sa. Prínosný je aj samotný pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu a slnku.
-Zostaňte v kontakte s inými ľuďmi – Zostaňte v kontakte s ľuďmi, na ktorých sa dokážete spoľahnúť, ktorým môžete dôverovať, a ktorých viete v prípade potreby požiadať o pomoc. Nezabudnite, že psychická pohoda a duševné zdravie nesúvisí s počtom priateľov, ale s kvalitou vzájomných vzťahov.
-Starajte sa o svoje zdravie – Nezabudnite sa starať o seba, o svoje zdravie. Jedzte potraviny bohaté na živiny, snažte sa jesť čo najviac čerstvého ovocia a zeleniny, celozrnných výrobkov a bielkovín. Vyhnite sa potravinám s vysokým obsahom tuku a cukru. Nezabudnite na pravidelnú pohybovú aktivitu a tiež na dostatok kvalitného spánku.
-Hľadajte pomoc – Nebojte sa vyhľadať pomoc psychológa alebo psychoterapeuta, ktorý vám pomôže zvládnuť vaše pocity osamelosti. Ak potrebujete okamžitú pomoc, obráťte sa na linky pomoci.
Informácie poskytol ÚVZ SR / Odbor podpory zdravia a výchovy ku zdraviu
Ilustračné foto. zdroj foto ua_Bob_Dmyt_ua pixabay