20 Júl, Sobota
 25 °C
TOP

Začína sa prenos ropúch

Začiatkom marca sa začína migrácia chránených ropúch v okolí vodnej nádrže Striebornica pri Moravanoch nad Váhom neďaleko Piešťan. Tak ako každý rok, aj tentoraz sa môže široká verejnosť zapojiť do záchrany ropúch, aby pri jarnej migrácii za párením a kladením vajíčok nekončili pod kolesami áut. Dobrovoľní ochrancovia prírody vyzývajú na pomoc.

Záchrana bude prebiehať v dvoch fázach. Najskôr sa zrealizuje stavanie bariér na zadržanie ropúch a následne prenášanie ropúch cez cestu k vode. „Od nedele 3. marca začneme prenášať ropuchy spoza bariéry cez cestu k vode. Prenášať ich budeme každý deň približne tri týždne. Pri prenášaní ropúch je potrebné mať reflexnú vestu, čelovku alebo baterku, vedro a chuť pomôcť,“ informuje organizátor a poslanec obce Moravany nad Váhom Jakub Hamšík. Výkonná riaditeľka oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Rezortu Piešťany Tatiana Nevolná k akcii dopĺňa, že prenosy ropúch sa budú konať na štyroch miestach: „Spoza zábrany ich budeme prenášať cez cestu k vodnej nádrži Striebornica, ďalej z druhej strany vodnej nádrže cez cestu pod chatami, poza domov seniorov a po Výtockej ceste až smerom k Villa Judita. Ak sa zíde v jednom čase niekde viac dobrovoľníkov, treba sa dohodnúť a rozdeliť si lokalitu tak, aby bola práca efektívna. Ropuchy sa budú počas migrácie nachádzať okolo celého jazera, stačí ich prenášať cez cestu, k vode už potom zídu samy. Zo začiatku ich býva veľa hlavne v okolí Villa Judita.“

Organizátori pripomínajú, že ropuchy sú najaktívnejšie za súmraku a večer, no v čase silného ťahu migrujú silno počas celého dňa. Dĺžka migrácie závisí od počasia, vyššie teploty s prípadným dažďom migráciu urýchľujú a skracujú. Ak sú spletené viac ako dve ropuchy, čiže viac samčekov na jednej samičke, treba ich rozdeliť, inak im hrozí utopenie. Akékoľvek otázky organizátori ochotne zodpovedia na mieste a poradia každému, kto s pomocou pri migrácii ropúch ešte nemá skúsenosti. „Radi by sme sa poďakovali za pomoc pri príprave tejto akcie záujmovému združeniu Rarity oblasti Zlatý vrch, ktorého členmi sú Klub slovenských turistov Tesla Piešťany, oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany, obce Banka a Moravany nad Váhom,“ dodáva Jakub Hamšík a dodáva, že Ropucha bradavičnatá je zákonom chránené a užitočné zviera, ničí škodlivý hmyz a slimáky.

zdroj foto OOCR Rezort Piešťany

Odoslať komentár