16 Apríl, Utorok
 6 °C
TOP

Ako predchádzať vysokému krvnému tlaku?

Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie až 46 % dospelých netuší, že trpia hypertenziou, teda vysokým krvným tlakom. Komplikácie sa začnú objavovať postupne, vedú k vážnym zdravotným následkom a odvrátiteľným predčasným úmrtiam. Pred vážnymi následkami vysokého krvného tlaku sa môžete chrániť jedine tak, že ho včas zachytíte pomocou merania tlakomerom a podniknete kroky, ktorými znížite riziko zdravotných následkov hypertenzie.

Ako predchádzať vysokému krvnému tlaku?

-Udržiavajte si primeranú telesnú hmotnosť – pozor na nadváhu a obezitu.

-Výrazne obmedzte príjem soli – dospelí by mali denne prijať najviac 5 gramov soli, čo je približne ekvivalent jednej čajovej lyžičky.

-Nefajčite, minimalizujte príjem alkoholu.

-Chráňte sa pred stresom, doprajte si dostatok oddychu a priestoru pre regeneráciu.

-Zlepšite si fyzickú kondíciu – pasívny sedavý životný štýl obohaťte o aktívne činnosti, pri ktorých ste na nohách a v pohybe.

-Upravte si jedálniček – mastné či vyprážané jedlá, polotovary, sladkosti a pochutiny vymeňte za stravu bohatú na čerstvú zeleninu, ovocie či orechy.

-Dbajte na dostatok pohybu – činnosti ako pravidelné prechádzky, turistika, cyklistika, korčuľovanie či plávanie zlepšujú kvalitu života a podporujú zdravie.

-Pravidelne si kontrolujte krvný tlak, optimálne je meranie tlaku v domácom pokojnom prostredí, vždy v rovnakú dennú hodinu.

-Dodržiavajte liečbu, ktorú vám nastavil lekár – to sa týka nielen liečby vysokého krvného tlaku, ale aj iných ochorení.

Možnosti úpravy vysokého krvného tlaku

Aj keď sa hypertenzia nedá celkom vyliečiť a spravidla ľudí trápi celý život, je možné znížiť celkové riziko kardiovaskulárnej chorobnosti a úmrtnosti:

-nefarmakologicky – spočíva najmä v úprave životosprávy a následnom znížení rizika vysokého krvného tlaku.

-farmakologicky – ide o úpravu tlaku pomocou liekov v súlade s odporúčaniami lekára.

V poradniach zdravia v regionálnych úradoch verejného zdravotníctva (RÚVZ) sa sústreďujú práve na metódu nefarmakologickej úpravy krvného tlaku, teda na prevenciu hypertenzie ako takej. Poradne zdravia RÚVZ poskytujú klientom bezplatne kontinuálne poradenstvo v zmene životného štýlu.

Informácie poskytol Odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu ÚVZ SR

zdroj foto Sponchia pixabay

Odoslať komentár