19 Apríl, Piatok
 12 °C
TOP

Odvykanie od tabaku

Škodlivé zdravotné vplyvy tabaku sú dlhodobo všeobecne známe. Približne 85 % fajčiarov trpí silnou závislosťou od nikotínu. Môže trvať aj niekoľko mesiacov či rokov, kým sa jej fajčiar úplne zbaví. Ako na to? Tieto rady vám môžu pomôcť:

Nájdite svoj osobný závažný dôvod – základom je nájsť svoj skutočný osobný dôvod, pre ktorý budete chcieť uskutočniť zmenu vo svojom živote. Dôvodov môže byť hneď niekoľko (zlepšenie zdravia, zníženie ekonomických nákladov spojených s výdavkami na fajčenie, zmena postojov – túžba byť lepším vzorom pre svoje okolie).

Zistite si možnosti v súvislosti s odvykaním – je dobré byť pripravený na to, že odvykanie je zložitý proces, pri ktorom sa organizmus bráni nedostatočnému prísunu nikotínu. Okrem rôznych voľnopredajných farmakologických pomôcok (náplaste, žuvačky, spreje, a podobne) môže pomôcť psychoterapia či meditácia. Nie je hanbou vyhľadať odbornú pomoc, ak vám proces odvykania spôsobuje ťažkosti.

Rozprávajte sa s blízkymi – rodina a okolie môže byť v procese odvykania podpornou zložkou, nebráňte sa rozhovoru s blízkymi o svojom probléme.

Naučte sa relaxovať – na začiatku odvykania je dobré tento proces začať v období, kedy neprežívate zložité životné situácie, ale máte pokojnejší režim. Mnoho fajčiarov tvrdí, že im cigareta pomáha zvládať stresové situácie. Zmeňte tento postoj a namiesto cigarety začnite športovať, chodiť na prechádzky, alebo inak relaxovať. Dôležité je nájsť iný spôsob, ktorý vám prinesie uvoľnenie. Pomôcť môže aj relaxačná hudba alebo masáž.

Vyhýbajte sa „spúšťačom“ – mnohí fajčiari za takýto spúšťač považujú napríklad pitie kávy alebo posedenie pri poháriku. Ak ste boli zvyknutí na takéto rituály, viete ich nahradiť napríklad prechádzkou, cvičením, telefonátom priateľom.

Urobte poriadok v domácnosti – ak ste fajčili v interiéri, vyperte záclony, vyčistite koberce. Popolníky nahraďte osviežovačmi vzduchu alebo aromalampami.

Nenechajte sa odradiť neúspechom – pokiaľ na svojej ceste zlyháte a znovu si v slabej chvíľke zapálite, nenechajte sa odradiť týmto zážitkom. Radšej sa zamyslite nad tým, čo vás viedlo k tomu, že ste pocítili nutkanie. Treba sa poučiť z tejto situácie a vyhýbať sa negatívnym emóciám zo zlyhania. Skúšať môžete znova a znova.

Začnite sa hýbať – telesná aktivita zlepšuje náladu aj fyzickú kondíciu. Pomáha zmierňovať abstinenčné príznaky. Ak trpíte bez cigariet hladom a zvyšujete svoj kalorický príjem, cvičenie vám pomôže spaľovať nadbytočne prijímané kalórie.
Informácie poskytol Odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu Úradu verejného zdravotníctva SR a regionálne úrady verejného zdravotníctva SR

zdroj foto maxknoxvill pixabay

Odoslať komentár