15 Október, Utorok
 10 °C
TOP

Ako podporiť obranyschopnosť u detí?

V jesennom období by sme mali venovať zvýšenú pozornosť aj podpore imunity našich detí. Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) ponúkajú užitočné rady:

Každodenný pobyt vonku – S deťmi je podľa odborníkov vhodné chodiť každý deň von, bez ohľadu na počasie, ale v primeranom oblečení. „Pravidelné prechádzky vonku prekrvujú sliznice dýchacích ciest, očí a uší, čo podporuje ich funkciu. Slnečné žiarenie ovplyvňuje tvorbu vitamínu D, ktorý je dôležitý pre správne fungovanie imunitného systému,“ objasňujú.

Pravidelné umývanie rúk – Potrebné je vštepovať základy hygieny deťom trpezlivo a neúnavne už od predškolského veku. „Umývanie rúk pred jedlom, po použití toalety, po ceste v hromadných dopravných prostriedkoch, pobyte na ihriskách a po príchode domov by sa pre deti malo stať samozrejmosťou. Nevyhnutnosťou je naučiť deti používať vreckovky,“ radia odborníci.

Zdravá strava s vitamínmi – Najväčší význam pre rozvoj imunity majú vitamíny C, D,E a minerál zinok. Detský organizmus oslabuje aj nedostatok nenasýtených mastných kyselín,ktoré si telo nevie vyrobiť. „Deťom chýbajú predovšetkým omega 3 kyseliny,ktoré sú obsiahnuté v rybom tuku, oleji z tresčej pečene či rakytníkovom a chia oleji,“ upozorňujú.

Odpočinok – Odpočinok detské telo výdatne zregeneruje a dodá mu energiu na boj s vírusmi a baktériami. Dieťa do 3 rokov by malo ideálne spať 12 hodín, dieťa do 6 rokov najmenej 10 hodín denne, starším deťom môže stačiť 8 hodín. Večer už by malo mať dieťa pokojový režim, bez televízie a mobilu. Prostredie pre spánok tiež nemožno podceňovať. Detská spálňa by mala byť dostatočne vetraná a vnútorná teplota by nemala presiahnuť 18 až 22 °C. Vhodný nie je ani príliš suchý a prehriaty vzduch, pretože ten vysušuje sliznicu, ktorá je vstupnou bránou pre preniknutie baktérií do tela.

Ochrana pred pasívnym fajčením – „Rôzne ochorenia, ako sú zápal priedušiek, bronchitída, alergia, astma alebo aj zápal ucha, môžu tkvieť aj v pasívnom prijímaní cigaretového dymu. Ten totiž obsahuje toxické látky,ktoré dráždia alebo poškodzujú bunky v tele a znižujú obranyschopnosť,“ zdôrazňujú odborníci.

Informácie poskytol ÚVZ SR

zdroj foto anaterate pixabay

Odoslať komentár