29 Marec, Piatok
 14 °C
TOP

Záhadný pôvod nájdených nádob

V lese neďaleko Piešťan objavil hubár dve nádoby z medeného plechu. Predmety tvarom pripomínali liturgické nádoby.

Nádoby majú upravený lesklý povrch zlatisto-medenej farby a ručne tepanú výzdobu. „Vyššia nádoba predstavuje kalich s krátkou, zvonovitou nohou zdobenou tepaným vlysom prekrývajúcich sa oblúkov doplnený o rastlinný ornament, pozostávajúci z piatich kvetov striedajúcich sa s piatimi jednoduchými, štylizovanými listami. Druhá, menšia nádoba je rozlomená na dve časti, ktorých spojením vznikne miska na nohe. Jej plášť zdobia striedajúce sa ryté, väčšie a menšie ornamenty v tvare mandorlí. Povrch oboch nádob je husto posiaty drobnými, tepanými krúžkami vytvárajúcimi trblietavý efekt,“ popisuje archeológ Peter Grznár z Krajského pamiatkového úradu v Trnave a dodáva, že predmety evokujú nádoby využívané v kresťanskej liturgii.

S nádobami sa spája viacero záhad

Nejasný je pôvod a nezvyčajný je i použitý materiál nájdených predmetov. „Pokiaľ ide o tvaroslovie a ornamentiku, v stredoeurópskom priestore sa s historickými liturgickými nádobami tohto typu nestretávame,“ objasňuje archeológ. Nezvyčajný je aj použitý materiál, teda medený plech, keďže liturgické nádoby bývali v našom prostredí najčastejšie zhotovené zo striebra, upraveného zlátením. Záhadou tiež zostáva, ako sa tieto neobvyklé predmety dostali až do lesa nad Hubinou. Možno si ich tam odložili zlodeji a už sa po ne nevrátili, to sa už nedozvieme.

Autor foto: Peter Grznár KPÚ Trnava

Vyriešiť otázku pôvodu môžete pomôcť aj vy

Otázku pôvodu čiastočne osvetľuje nápis z vnútornej strany kalicha: Albania aj s číslom a iniciálami na vnútornej strane nohy kalicha. „Domnievali sme sa, že ide o inventárne číslo múzea, či označenie cirkevného majetku. Keďže sme si s predmetmi nevedeli rady, požiadali sme prostredníctvom stránky pamiatkového úradu o pomoc verejnosť. Po vyše dvoch týždňoch sa nám ohlásil pán z Ostravy, ktorý nám zaslal fotografiu tvarovo iného typu nádoby, ale s veľmi podobnou ornamentikou, ktorú kúpil v Ostrave koncom 70-tych rokov v obchode s orientálnym tovarom. Čakáme ešte na bližšie informácie od ohlasovateľa, aby sme vec preverili. Má to význam z viacerých hľadísk. Poctivý nálezca si totižto zažiadal o nálezné a to sa na Slovensku vypláca až do 100 percent hodnoty archeologického nálezu,“ vysvetľuje odborník. Archeologickým nálezom je podľa pamiatkového zákona predmet, ktorý bol vyrobený pred rokom 1918. „Pri predmetoch, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v našom prostredí nie je až taký problém určiť vek, oveľa horšie sa však datujú ručne vyrobené a remeselne spracované predmety cudzokrajného pôvodu. Pre nálezcu to, žiaľ, môže znamenať, že na nálezné nebude mať nárok,“ hovorí archeológ. „V tejto súvislosti sa preto obraciame aj na vás, čitateľov. Ak máte podobné predmety doma, dajte nám tip, nech máme istotu, že poctivý nálezca nebude ukrátený o nálezné, na ktoré má zákonný i morálny nárok,“ uzatvára Peter Grznár.

Nález vždy ohláste, oplatí sa to

Archeológ tiež pripomína, že sa archeologické nálezy oplatí krajským pamiatkovým úradom ohlasovať. Svedčí o tom veľké množstvo vyplatených nálezných v posledných rokoch v hodnote od niekoľkých stovák až po desaťtisíce eur.

Autor foto: Peter Grznár KPÚ Trnava

Odoslať komentár