22 Máj, Streda
 19 °C
TOP

Spomíname na jedinečný hlas, spomíname na Karola Machatu

13. januára 2021 by mal 93 rokov, žiaľ, pred takmer piatimi rokmi jeho život vyhasol. Priam geniálny herec Karol Machata sa narodil 13. januára 1928 v Malackách. Svoj život zasvätil divadelnému, rozhlasovému a televíznemu umeniu. Stvárnil nezabudnuteľné postavy vo filmoch, ktoré právom patria do zlatého fondu našej kinematografie. A nezabudnuteľný navždy bude aj jeho hlas…

Mal iba 12 rokov, keď sa prvýkrát ozval jeho hlas poslucháčom rozhlasu a už vtedy účinkoval v ochotníckom divadle. Herectvo vyštudoval na Štátnom konzervatóriu v Bratislave a už ako profesionál odštartoval ozajstnú hereckú kariéru v Armádnom divadle v Martine. Tu pôsobil až do roku 1953 a následne sa stal členom Činohry SND v Bratislave, kde zotrval až do roku 1998.

Výnimočný talent

Karol Machata oplýval až neskutočným talentom, jeho prejav na divadelných doskách, rozhlase či v televízii zanechával v divákoch úžasné dojmy. Ešte v začiatkoch hereckej kariéry zožal výnimočný úspech, keď stvárnil hlavné postavy v divadelných hrách Geľo Sebechlebský či Jánošík. Nezabudnuteľné sú v jeho podaní aj postavy Najdúcha či Cyrana z Bergeracu. Mnohí nezabudneme na jeho mäkký zamatový hlas, ktorým sa nám prihováral ako rozprávač detských rozprávok pred spaním. A nezabudneme ani na jeho mimoriadne kultivovaný prednes poézie či prózy v televízii či v rozhlase.

Za svoje herecké umenie získal maestro Machata množstvo cien, pri príležitosti jeho 70-tych narodenín mu bola udelená Pocta Ministerstva kultúry SR Ešte v roku 1967 však získal titul zaslúžilý umelec a v roku 1979 národný umelec. Prezident SR Rudolf Schuster odovzdal 1. januára 2003 Karolovi Machatovi štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy v oblasti, divadelnej, filmovej a rozhlasovej tvorby.

Zlatý fond

Filmy, v ktorých účinkoval Karol Machata, a ktoré nepochybne pozná niekoľko generácií, patria do zlatého fondu slovenskej kinematografie. Určite si najmä skôr narodení pamätajú film Dáždnik svätého Petra, kde si zahral po boku slávneho Karola L. Zachara. K jeho skvelým snímkam však patria aj Drevená dedina, Prerušená pieseň, Zemianska česť, Polnočnu omša, Pieseň o sivom holubovi, Zločin slečny Bacilpýšky, Hriech Kataríny Padychovej, Červené vino, Skrytý prameň či Soľ nad zlato…

Karol Machata zomrel 3. mája 2016 po dlhšej a ťažkej chorobe. Jeho umenie tu však ostalo aj pre ďalšie generácie.

Odoslať komentár