22 Máj, Streda
 19 °C
TOP

V Trnave vznikla prvá pouličná galéria

V Trnave vznikla v priebehu uplynulých dní prvá Street Art Gallery. Trnavčania i návštevníci mesta môžu teraz objavovať a spoznávať trnavské sídliská trochu inak a počas vychádzok obdivovať na viacerých budovách originálne diela.

Rešpektovaní európski umelci, špičkoví street artisti Cart1&Jace z Francúzska, švajčiarsky umelec Art of Bust, Nils Westergard z Belgicka a Fat Heat z Maďarska, autor známej 25 – metrovej spiacej líšky, ktorá sa stala veľmi obľúbeným murálom v Bratislave na Kamennom námestí, prijali pozvanie do Trnavy aby premenili vybrané fasády budov, na veľkorozmerné výtvarné diela. Domácu scénu reprezentovali Spendlo, Dian, Da Linka a Dias.

Kde všade?

Dovedna tak môžete v Trnave obdivovať deväť umeleckých počinov zahraničných aj domácich tvorcov. Každá stena nesie typický rukopis autorov, ktorý je pre street artovú scénu veľmi príznačný. Najväčšie diela majú rozmery 10×8 metrov, najdlhší má 24 metrov. Hotové muraly si môžete pozrieť na sídliskách Linčianska, kde získali nový rozmer posprejované garáže na Limbovej ulici. Novej umeleckej vizáže sa vďaka tomuto modernému projektu dočkala tiež Základná škola na Mozartovej ulici a rôzne výmenníkové stanice na trnavských sídliskách. Niekoľko menších pouličných street art obrazov pribudlo aj na Špačinskej.

Galéria má napomôcť aj urban turizmu

Na výbere priestorov, ktoré boli pomaľované sa podieľal mestský kurátor Trnavy Adrián Kobetič, podľa ktorého bude pouličná galéria pre Trnavu zaujímavým posunom. „Trnava je mesto, ktoré sa dlhodobo snaží o vnímanie trendov a kultivovanie verejného priestoru, a Street Art Gallery je dobrá cesta pre vizuálne zveľaďovanie mesta, založená tiež na prvku participatívnosti s občanmi, na prepojení svetových mien s miestnymi autormi. Galéria diel, ktorá vznikla na sídliskách, prináša kvalitné umenie bezprostredne do ulíc. Oslovili sme umelcov, ktorí majú oceňovaný autorský program, takže veríme, že diela nielenže skrášlia budovy, ktorých oprava by bola častokrát oveľa náročnejšia ako daný umelecký zásah, ale galéria napomôže aj takzvanému urban turizmu a zvýši záujem o starostlivosť a vnímanie verejného priestoru, ktorý je nás všetkých,“ hovorí mestský kurátor.

zdroj informácií Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko

autor foto renáta kopáčová

Odoslať komentár