16 Apríl, Utorok
 7 °C
TOP

Okrasné tekvičky v našich domovoch

Sezóna tekvíc je v plnom prúde, a to nielen pokiaľ ide o našu kuchyňu a varenie. Mnohé byty, domy či terasy už dnes zdobia dekorácie s okrasnými tekvičkami. Viete však, ako dosiahnuť, aby vám vydržali čo najdlhšie?

Čo musíte spraviť, aby vám okrasné tekvičky nezhnili? Ako prvé je dôležité ich zberať v správnom čase. Od spôsobu a načasovania zberu závisí, ako dlho budete mať okrasné tekvičky krásne živé a farebné bez toho, aby vám začali priskoro hniť. Zlaté pravidlo je, počkajte so zberom, kým poriadne dozrejú. Pri zaklopaní by sa mal ozývať dutý zvuk. Po zbere ich nechajte poriadne presušiť. Ideálny zber je počas slnečného dňa a dosušenie robte na suchom mieste, napríklad pod prístreškom, kde vám na ne určite nezaprší.

Niektoré gazdinky si rady tekvičky nalakujú, je to však chyba. Vnútro aj vonkajšok tekvice potrebujú mať prístup vzduchu. Ak tekvicu zalakujete, vlhkosť nemá kadiaľ unikať a tak vám tekvičky ľahko zhnijú. A na záver je dôležité aj to, kam si dekoráciu z tekvičiek umiestnite. Tvrdá podložka či vrstvenie na kope spôsobujú tlačenie na tekvicu. A utlačená tekvica podlieha rýchlej skaze. Použite mäkkú podstielku, napríklad piliny či seno, alebo použite vzdušnú látku.

Odoslať komentár