12 September, Štvrtok
 11 °C
TOP

Prečo je práve 22. apríl Dňom Zeme?

História vyhlásenia Dňa Zeme sa začala písať ešte v roku 1969, keď občiansky a mierový aktivitsta John McConnel ako prvý prišiel s touto myšlienkou. Prvý Deň Zeme bol oslávený v San Franciscu o rok neskôr.

Americký senátor Gaylord Nelson vyhlásil v roku 1970 práve 22. apríl za Deň Zeme. Po prvý raz ho usporiadali študenti americkej Stanfordskej univerzity v Kalifornii: Išlo o protestné zhromaždenie, ktorého koordinátorom bol Denis Hayes. Nebola to však iba ekologicky zameraná oslava Zeme, ale zároveň aj protest proti vojne vo Vietname. Cieľom celej kampane bolo prioritne zvýšiť energetickú účinnosť, recyklovať odpadky a hľadať obnoviteľné zdroje energie. Táto akcia mala veľký ohlas práve medzi študentmi.

Kto bol Denis Hayes?

Meno Denisa Hayesa neodmysliteľne patrí k histórii Dňa Zeme. Tento ekologický aktivista sa narodil vo Wisconsine v roku 1944, ale vyrastal hlavne v malom meste Camas vo Washingtone.

V roku 1964 Hayes absolvoval Clark Community College, neskôr získal bakalársky titul v histórii na Stanfordskej univerzite. Už počas štúdií bol prezidentom študentskej rady školy a zároveň aktivistom proti vojne vo Vietname. A práve jeho si senátor Gaylond Nelsnom vybral, aby koordinoval prvé oslavy Dňa Zeme. Do kampane sa vtedy zapojilo viac ako dvetisíc univerzít v štáte, ale aj stredné školy. Z historických archívov sa dozvedáme, že zapojiť sa vtedy mohlo približne 20 miliónov demonštrantov. Počas prezidentovania Jimmyho Cartera sa Hayes stal vedúcim Výskumného ústavu pre solárnu energiu. Od roku 1992 bol Hayes prezidentom Bullitt Foundation v Seattli a stále bol považovaný za poprednú osobnosť v rámci environmentálnej a energetickej politiky.

Hayes získal za svoju prácu aj niekoľko prestížnych štátnych či vedeckých ocenení, v roku 2009 ho v dokumentárnom filme o Dni Zeme nazvali Hrdinom planéty.

Odoslať komentár