25 Apríl, Štvrtok
 5 °C
TOP

Nočnú oblohu rozžiaria meteorické roje

Obdivovatelia hviezdnej oblohy sa majú v nasledujúcich dňoch na čo tešiť. V poslednej dekáde apríla sa končí takzvaná jarná meteorická prestávka a tak už v týchto dňoch môžeme na nočnej oblohe pozorovať meteorické roje. O našu pozornosť sa budú uchádzať Lyridy a Eta Akvaridy.

Vo štvrtok 22. apríla bude mať maximum aktivity meteorický roj Lyríd, ktorý bude činný do nedele 25. apríla. Prvý záznam o pozorovaní meteorického dažďa Lyríd pochádza už z roku 687 pred našim letopočtom. „Tento úkaz trvá menej ako týždeň,“ hovorí Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV a dodáva, že lepšie podmienky na pozorovanie budú vždy v druhej polovici noci.

Meteorický roj Eta Akvaríd

Okrem Lyridov môžeme od 21. apríla až do 12. mája pozorovať aj meteorický roj Eta Akvaríd, ktorý súvisí s periodickou Halleyovou kométou. Prvé záznamy v čínskych, kórejských a japonských kronikách o ich pozorovaní sú z roku 401 nášho letopočtu. V tom čase prechádzala dráha Halleyovej kométy oveľa bližšie popri dráhe Zeme ako dnes. Eta Aquaridy patria k deviatim hlavným meteorickým rojom a ich geocentrická rýchlosť je 64 kilometrov za sekundu. „Je to spôsobené tým, že Halleyova kométa, a samozrejme aj meteory z nej uniknuté, obiehajú okolo Slnka po dráhe v opačnom smere, ako obieha okolo Slnka naša Zem,“ vysvetľuje astronóm. Šírka prúdu meteoroidov dosahuje 56 miliónov kilometrov a v maxime aktivity frekvencie budeme môcť na severnej pologuli pozorovať najviac do 10 meteorov za hodinu. Radiant Eta Akvaridov leží v blízkosti hviezdy Eta v súhvezdí Vodnára. Podmienky na pozorovanie v roku 2021 sú priaznivé. Svit Mesiaca bude rušiť len minimálne, keďže v deň maxima, ktorým je 6. máj bude Mesiac tri dni po poslednej štvrti. Najviac meteorov uvidíme na rannej oblohe pred východom Slnka.

Zdroj informácií Slovenská akadémia vied

Spracovala: RENÁTA KOPÁČOVÁ

Odoslať komentár