20 Júl, Sobota
 25 °C
TOP

Pozor – podvodníci stále úradujú!

Polícia upozorňuje na rôzne praktiky podvodníkov, ktorých nezastavila dokonca ani pandémia koronavírusu, naopak, našli si nové možnosti ako ľudí pripraviť o peniaze. Buďte preto ostražití.

Polícia má informácie, že podvodníci volajú seniorom pod zámienkou, že ich blízky v nemocnici je chorý na covid, leží v kritickom stave na covid oddelení a potrebuje podať lieky, ktoré sú spoplatnené. „Upozorňujeme, že ide o podvod, ktorým sa snažia podvodníci získať rýchlo peniaze,“ hovorí Mária Linkešová, vedúca oddelenia komunikácie a prevencie Krajského riaditeľstva policajného zboru v Trnave. Polícia žiada ľudí, aby informovali svojich blízkych, najmä seniorov a upozornili ich na tieto nové praktiky podvodníkov. „Povedzte im, že ak ich budú kontaktovať cudzí ľudia, najskôr si treba preveriť okolnosti v rámci rodiny a potom volať na číslo 158. Za podanie liekov sa v nemocnici nepripláca,“ apeluje Linkešová.

Trnavčan prevzal tovar, peniaze zaň ľudia nedostali

Obozretní však treba byť podľa polície aj v prípade, že kupujete alebo predávate tovar cez inzerát. Viacero podvodov sa v rámci celého západného Slovenska dopustil v uplynulom období 23 ročný Trnavčan. Cez internetový bazár si vyhľadal ponuky na predaj telefónov a tabletov. Predávajúcim sľuboval ihneď peniaze a navyše, ak osoba priniesla mobil až pred dvere, sľúbenú sumu im ešte navýšil. „Scenár odovzdania bol takmer identický. Predávajúci s kupujúcim sa pod rôznymi zámienkami nikdy nestretol, dôvod bolo napríklad aj ochorenie covid. Zariadenia nechali poškodení vždy pred dverami a čakali na peniaze. Hoci im prišla správa a fotka, že peniaze boli poslané, nikdy im neprišli. „Uprednostnite osobný predaj. Tovar si navyše môžete skontrolovať a prípadne neprevziať, ak nespĺňa dohodnuté podmienky. V prípade predaja na diaľku, buďte opatrní napríklad aj vtedy, ak osoba inzeruje tovar pochybným spôsobom, chýba fotografia alebo je len ilustračná, chce komunikovať výlučne online, peniaze chce osoba iba vopred a podobne,“ radí Linkešová. Odporúča tiež, komunikáciu si vždy uchovať a v prípade podozrenia z podvodu, ihneď kontaktovať políciu.

Odoslať komentár