26 Apríl, Piatok
 15 °C
TOP

Našli hniezdo dropa, bojuje o prežitie

Drop veľký je najväčší lietajúci európsky vtáčí druh. Na Slovensku bol kedysi bežný, no dnes patrí medzi naše najviac ohrozené druhy a jeho hniezdenie je mimoriadne vzácne. Pravidelne sa vyskytuje už len na jedinej lokalite, na hraniciach Slovenska, Rakúska a Maďarska. Tento rok sa tu podarilo prvýkrát po 12 rokoch nájsť hniezdo.

„Na základe monitoringu predpokladáme, že tento rok hniezdilo v Chránenom vtáčom území (CHVÚ) Sysľovské polia 2 až 5 sliepok dropa veľkého. V jednom prípade sa nám, prvýkrát po 12 rokoch, podarilo dohľadať aj hniezdo, z čoho máme mimoriadnu radosť. V spolupráci s užívateľom určili príslušné orgány taký režim hospodárenia, aby bolo vylúčené vyrušovanie a drop mohol vyhniezdiť,“ hovorí Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife. „Dropy hniezdili nepochybne aj vďaka tomu, že ľudia viac rešpektujú pravidlá na ochranu prírody v tejto oblasti, napríklad zákaz vstupu do tých častí, kde je dôležité zabezpečiť pre hniezdiace a zimujúce vtáctvo pokoj,“ objasňuje Radovan Michalka zo Štátnej ochrany prírody SR a dodáva. „Mnohí ľudia sú prekvapení, že dropy sa pri Bratislave vyskytujú, ide z prevažnej časti o intenzívne obrábané polia. Vedecké práce hovoria o tom, že na pohyb mechanizmov – traktory, kombajny a podobne, si vedia dropy zvyknúť a vzďaľujú sa od nich pokojne, ľudia v kabínkach im neprekážajú. Naopak, ak ide o peších návštevníkov, bicyklistov, korčuliarov a podobne, dropy sú znepokojené a odlietajú,“ popisuje Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS).
„V súčasnom období sa dropy zoskupujú do kŕdľov. V spolupráci s kolegami z Maďarska a Rakúska realizujeme monitoring zimujúcej populácie v oblasti trojhraničia. Zásadné bude zabezpečiť dropom kľud aj v chladných dňoch, kedy nachádzajú menej potravy a potrebujú energiu na prežitie. Prelety v dôsledku vyrušenia by ich mohli príliš vyčerpať. S podporou Európskej únie aktuálne prebieha projekt LIFE Steppe on border. Vďaka nemu sa v CHVÚ Sysľovské polia premení viac ako 112 hektárov intenzívne obrábanej pôdy na pestré trávne porasty, tie zlepšia dostupnosť potravy aj pre dropa,“ dodáva Ridzoň.

Zaujímavosti o dropovi

-Počas zimy je možné v oblasti slovensko-rakúsko-maďarského trojhraničia pozorovať kŕdle dropov o veľkosti až niekoľko sto jedincov. V roku 2020 bolo počas medzinárodného sčítania zaznamenaných 450 – 500 dropov, z nich veľká časť si nezriedka na odpočinok vybrala práve CHVÚ Sysľovské polia. Drop však hniezdi na Slovensku len jednotlivo. Od roku 2010 zahniezdili na Slovensku v CHVU Sysľovské polia ojedinelé sliepky len v rokoch 2016, 2017, 2018 a 2021.

-Drop si pre znášku vyberá miesto na zemi, preferuje porast lucerny či ďateliny, úhoru a nízke trávne porasty, odkiaľ má dostatočný prehľad. Na vajciach sedí výhradne samica, rovnako iba samica vychováva mláďatá po ich vyliahnutí. Mimoriadne dôležitou zložkou potravy je hmyz, či drobné hlodavce ako hraboš. Dropy sa živia aj rastlinami ako sú výhonky, listy, semená a plody.

autor foto Stanislav Harvancik_dravce.sk

Odoslať komentár